ශ්‍රී පාදයද? ආදම්ගේ පාදයද? නැත්නම් සිවනෝලි පාදම්ද? 2 වන කොටස

ශ්‍රී පාදයමද?
ශ්‍රී පාදයමද?

ඉහත ප්‍රස්තූතය යටතේ මා විසින් ලියන ලද පලමු ලිපියට බොහෝ ප්‍රතිචාර ලැබී තිබුණා. සමහරු මූණුපොතේ ආදම්ගේ පාදයද? කියමින් එකිනෙකා අතර බෙදා Share කරන්නේ සමන්තකූටය නැතිවෙයි කියන බයටද කොහෙද? නමුත් මා නම් මේ ගවේෂනය කරන්නේ සද්භාවයෙන්. එනම් එහි සැබෑ ඓතිහාසික තොරතුරු සොයා ගැනීමටයි. පහත සඳහන් වන්නේ  රිවිර පුවත් පතෙහි 2011 නොවැම්බර් මස 06 වෙනි ඉරිදා පුවත් පතේ පලවු ලිපියකි. එහි කතුවරයා ලෙස සඳහන්ව තිබුණේ ර/ගන්කන්ද මධ්‍ය මහා විද්‍යාලයේ ලලීන්ද්‍ර සන්නස්ගම මහතායි.

නියම ශ්‍රී පාදස්ථානය පිහිටියේ අම්පාරේ කුඩුම්බිගලද?

ශෛලමය පාදය
ශෛලමය පාදය

සමන් දෙවියන් වැඩසිටි සමන්ත කූටය මේ වන විට වඩාත් ජනප්‍රිය වී ඇත්තේ ශ්‍රී පාදස්ථානය ලෙසය. බුදුන් වහන්සේගේ පාද ලාංඡනයක් සමන්ත කූටයේ තැබූ නිසා ශ්‍රී පාදස්ථානය ලෙස සමන්ත කූටය හෙවත් ශුමන කූටය ජනප්‍රිය වී තිබෙයි. අනුරාධපුර මුල් යුගයේදී සමන්තකූටය ලෙස වර්ණනා කර ඇති ස්ථානය පැරණි මාගම් පත්තුවේ (වර්තමාන අම්පාර පානම පත්තුවේ) පිහිටි කුඩුම්බිගල පර්වතය බව ඔබ දන්නෙහිද? කුඩුම්බිගල සමන්තකූටය රුහුණ ජනශූන්‍ය වීමත් සමග ක්‍රමයෙන් අප්‍රකටව අභාවිතව ගොස් රත්නපුරය අසල සමනල කන්ද ඒ වෙනුවට ජනප්‍රිය වී ඇති බවට සාධක ඇත. සමන්ත කූටය හා සමන් දෙවියන් ගැන විස්තර ඇති පැරණි වංශ කතා කිසිවක හෝ සබරගමුවට සම්බන්ධ විස්තර දක්නට නැත. එසේම ඉපැරණි වංශ කතාවල සදහන් වන සමන්ත කූටය කැලණිය සහ දීඝවාපිය අතර දිඝවාපියට ආසන්න තැනක පිහිටා තිබුණ බව කිව යුතුය.

 

ඇත්ත ශ්‍රී පාදය කුඩුම්බිගලද?
ඇත්ත ශ්‍රී පාදය කුඩුම්බිගලද?

 

මේ සටහන රුහුණේ තිබූ අප්‍රකට වූ මුල් සමන්ත කූටය පිළිබඳවයි. මෙම ඉපැරණි සමන්ත කූටය පිහිටීම පිළිබද සාධක සාහිත්‍ය ග්‍රන්ථවලින් තහවුරු කර එය පුරා විද්‍යා තොරතුරු සමගද තුලනාත්මකව සසඳා බලා සැබෑම සමන්ත කූටය පිළිබදව නිගමනයකට එළඹිය හැකිය.

 

ටොලමිගේ සිතියම, දිප වංශය, සමන්ත පාසාදිකා, සිංහල බෝධි වංශය, සිංහල ථුප වංශය, මහා වංශය, කඩයිම් පොත් යන මූලාශ්‍ර සියල්ලේම රත්නපුර අසල සමනළ කන්ද පිළිබද සටහනක් හමු නොවෙයි. නමුත් රුහුණේ මාගම අසල සමන්ත කූටයක් පිළිබද අපූරු තොරතුරු ඇත. සිංහල බෝධි වංශයේ මුල්වරට ශ්‍රී පාද වංශයේ සලකුණු කිරීමක් සදහන්ය.

 

කුඩුම්බිගල
කුඩුම්බිගල

 

කැලණි ප්‍රදේශයේ මණි අක්ඛිත නම් නාග රජුගේ භවනයට වැඩ එතැන්හි ඔහු විසින් මවන ලද සිත්කලු වූ රත්න මණ්ඩපයෙහි රම්‍යවූ රත්න මණ්ඩපයේ වැඩ හිද දිව්‍යවූ ආහාර පාන වර්ග වළඳවා නාග මානවිකා සමූහයා විසින් පිරිවරා එතැන්හි ධර්ම දේශනා කර හුනස්නෙන් නැගට සමන්ත කූටයෙහි පාද ලාංඡනය දක්වා පර්වත ප්‍රාන්තයෙහි දිවා විහරණය කර එයින් වැඩ දිගානක (දීඝවාපී) දාගැබ පිහිටියැ මනා (ගුණවර්ධන වී. ඩී. එස් (සංස්) සිංහල බෝධි වංශය ප්‍රකා සමයවර්ධන 1998 පි. 159)

 

සිංහල බෝධි වංශය අනුව කැලණි ප්‍රදේශයේ මණි අක්ඛිත නම් නාග රජුගේ මාළිගාව අසලම තැනක සමන්ත කූටය සහ පිහිටා තිබෙන බව කිව යුතුය. එසේම කැලණිය සහ දීඝවාපිය අතර දීඝවාපියට ආසන්න තැනක සමන්ත කූටය සහ පිහිටා තිබෙන බව කිව යුතුය. එසේනම් පැරණි කැලණි රාජ්‍ය පිහිටියේ බස්නාහිර පළාතේද? නැගෙනහිර පළාතේද යන ගැටලුව විසඳිය යුතුය.

 

බෝධිවංශය අනුව බුද්ධ කාලයේදී ලංකාවේ නාගදීපයේ හා කැලණියේ නාගරාජ්‍යය දෙකක් තිබී ඇත. මණි අක්ඛිත නා රජුගේ ප්‍රදේශය කැළණියයි. මණිඅක්ඛිත රජුගේ කාලයට ඉතාමත් ආසන්න යුගයකදී අඳින ලද ග්‍රීක ජාතික ටොලමි අඳින ලද පැරණිම ලංකා සිතියමේද නාග ප්‍රදේශ සලකුණු කර ඇත. එහි නැග ප්‍රදේශ සලකුණු කර ඇත්තේ ගැජෙස්නදී (ගංගා නදිය මහවාලි නදියට පහළින් රෙගානගුනොයි වලට (රෝහණයට) අයත් ප්‍රදේශයක මාගමට ඊසාන දිග දිසාවෙනි. එම ස්ථානය නගදුබ (Nagaduba) සහ නගෙයිරොයි (Nageiroi) නම් එක ළඟ නාග ප්‍රදේශ දෙකකි. (ධීරානන්ද කල්‍යානවංශ හිමි ලංකාවේ ඵෙතිහාසික භූමි සිතියම් 1987-26 පිටුව) මෙය සත්‍ය නම් නාග ප්‍රදේශ දෙක ඇත්ත වශයෙන්ම ලංකාවේ නැගෙනහිර පළාතට අයත් බව පෙනී යයි. බුද්ධ කාලයේ කැලණියේ රජ කළ මණි අක්ඛිත නැමති නාග රජතුමා ලංකාවේ බස්නාහිර පළාතේ රජ කළ බව වර්තමාන පිලිගැනීමයි. නමුත් ඊට පටහැනි සාධක මින්විල විල්ලුව අසල හමුවූ ශිලා ලිපියකින් හමුවෙයි.

 

මණි අග්ඝික රජමහා විහාරය (එල්ලාවල මේධානන්ද හිමි නැ. ප. හා උ.ප. සිංහල බෞද්ධ උරුමය 286 පිටුව) වර්තමාන පොළොන්නරු දිස්ත්‍රික්කයේ සුංගාවිලට සැතපුම් හයක් දුරින් මින්විල අසල (එරික් ස්වෝන්) අසලින් හමුවූ ශිලි ලිපියකි. මණි අගිය රජමහා විහාරය මේ මණි අග්ඝික නම් රජමහා විහාරයට එම නම වැටුණේ බුදුන්ගේ ලංකා ගමන් හා සම්බන්ධ මණි අග්ඝික නාගරජු සිහිවීමට විය යුතුය. මහාවංශ ටීකාවේ සදහන් කාලායනකණ්ණිකා ප්‍රදේශය කැලණිතිස්ස රජුගේ කැලණි ප්‍රදේශය බවට මතයක් ඇත. මහාචාර්ය  අබය ආර්යසිංහ මේ පිළිබදව අදහස් දක්වා ඇත. පොතුවිල් සිට දකුණේ පානම පත්තුව තෙක් ප්‍රදේශයක් කාලායනකණ්ණිකා නමින් ප්‍රසිද්ධව පැවැති බව මහාවංශ ටීකාවේ සදහන්ය. කාලායනකණ්ණිකා යනු මාගමට දුර නොවූ ප්‍රදේශයක් බැවින් මේ දෙදෙනා (කාවන්තිස්ස – විහාරමහාදේවිය) ඒ දෙවසමේ වාසය කරන්නට ඇතැයි සිතීම දුෂ්කර නොවේ.

 

මහාචාර්ය අබය ආර්යසිංහ (බදාදා දිවයින 2005 මාර්තු 30) මේ නිසා පැරණි වංශ කතාවල සදහන් කැලණිය පොතුවිල් පානය සහ අවට ප්‍රදේශය බව නිසැකය. මේ නිසා වංශ කතාවල සටහන්ව ඇති සමන්ත කූටය පිහිටිය යුත්තේ පානම දිඝවාපිය අතර මැද තැනක විය යුතුය. පානම පත්තුවේ කුඩුම්බිගල තපෝවනයේ ඇති පර්වතයකද සමන්ත කූටයක් ගැන පුදුම සහගත විස්තරයක් දැකිය හැකිය.

 

ගිනිකොන දිග ලංකාවේ පානමට නුදුරුව එකී සමන්ත කූටයේ පිහිටීම මෙසේය. නැගෙනහිර පළාතේ අම්පාර, පානම පත්තුවේ කුඩුම්බිගල තපෝවනය තුළ මෙම පර්වතය තිබේ. පානම කුමන මාර්ගයේ 7-8 සැතපුම් කණු අතරින් (සැලව එලිය හරහා) සැතපුම් දෙකක දුරක් කුඩුම්බිගලට යා යුතුය. එහි විශාල ගල් පර්වත දෙකක් මුහුදු වෙරළට ආසන්නව ඇත. මෙයින් විශාල පර්වතය බැලුම්ගලයි. එය මත සිලින්ඩරාකාර ස්ථූපයකි. ඊට නුදුරින් දෙවන පර්වතය අපගේ කතා නායකයා වූ පරුමක අශි සුමන අනුග්‍රහ කල සමන්ත කූටයයි. ඒ මත කුඩා ස්තූප තුනකි. මේ එහිඇත බ්‍රාහ්මී ලිපි තුනකි.

 

 1. ශුමන කූටෙ ලෙණෙ
 2. පරුමක අශි ශුමනහ ලෙණෙ  ශගශ (මේධානන්ද හිමි, එල්ලාවල නැගෙනහිර පළාත හා උතුරු පළාතේ සිංහල බෞද්ධ උරුමය – 2004  110-114 පිටු)

 

කුඩුම්බිගල ශිලා ලිපිය පිහිටි ගල් පර්වතය පැහැදිවම ශුමන කූටය (සුමන කූටය) ලෙස හදුන්වා ඇත. මේ ශුමන කූටයේ පිහිටීම හා වංශ කතාවල සදහන් ශුමන කූටයේ පිහිටීම එකහා සමානය.

 

කුඩුම්බිගල ලෙන් පුජා කළ පරුමක අපි ශුමන ඇත්ත වශයෙන්ම මේ ශිඛරයට සුමන සමන් නම පටබැදීමට හේතුවූ පසුකාලීනව දේවත්වයට නැංවූ පුද්ගලයා විය හැකිය. ශුමනගේ නමට පෙර ඇති අශි නැමති විශේෂණ පදය ආශිර්වාද ලත් යන අරුත ඇති ප්‍රකාශ ගෞරවාර්ථවාදී පදයකි. මේ නිසා ටොලමිගේ සිතියමෙන් අදහස් කළ ගිනිකොන දිග පිහිටි සිරිපතුල් සහිත ස්ථානය මෙම කුඩුම්බිගල සමන්ත කූටය නම් පර්වතයයි. එය ක්‍රි.පූ 2 වන සියවසේ සිට ක්‍රි.ව 3 වන සියවස තෙක් අඩු තරමේ සියවස් පහක්වත් රුහුණේ  ජනප්‍රියව තිබී ඇති බව ටොලමිගේ සිතියමේ අන්තර්ගත වීමෙන් පෙනෙයි. පානම පත්තුව පැරණි කැලණිය නිසා විමල ජයසූරිය මහතා අදහස් කල කැලණියේ සිරිපතුල් මෙම ස්ථානයම විය යුතුය. මෙහි ඇති අක්ෂර ක්‍රි.පූ දෙවන සියවසට අයත්ය. මේ නිසා කාවන්තිස්ස යුගයේ සිටි ශුමන පසුකාලීනව දේවත්වයට නංවා ඔහු බුද්ධකාලීන පුද්ගලයෙකු ලෙස වංශ කතාවල වැරදි විස්තරයක් ඇති බව පෙනී යයි. මේ පිළිබද නිරවුල්  සහ ආන්දෝලනාත්මක අදහසක් ඉදිරිපත් කල විමල ජයසූරිය මහතා රුහුණු කැලණියේ මහායානිකයන්ගේ ව්‍යාජ ශ්‍රී පතුලක් විස්තර කර ඇත.

 

මහරහතන් වහන්සේ වැඩ සිටි දෙවනපෑතිස් දුටුගැමුණු යුගයේ පවා කිසිදු සිංහල බෞද්ධයෙකු දැන නොසිටි සමනොල ගිර අනුරාධපුර අභය ගිරියේ හා කැලණියේ (පානම) පිහිටු වූ බුදු සිරිපතුල්. බුදුන් වහන්සේ වැඩ සිටි සමහර තැන්ද පටිධාතු පාත්‍රා ධාතු හා දන්තධාතූන්හුද මතු බුදු බව බෝසත් වරුද මහායායන බුදු දහමත් සමග ලංකාවේ පහල වූහ. (ජයසූරිය, විමල රුහුණේ අප්‍රකට පුරාවෘත්ත, සූරිය ප්‍රකාශනය 75 පිටුව) ජයසූරිය මහතා හදුනාගත් වැදගත්ම දේ වන්නේ ශ්‍රී පතුල් මහායානිකයන්ගේ පසු කාලීන ප්‍රවාද මිස සැබෑ ඉතිහාස කරුණු නොවන බවයි. එබැවින් භූගෝලීය පිහිටීම අනුව කඩයිම් පොතේ සහ බෝධිවංශ වැනි ඉපැරණි ග්‍රන්ථවල සදහන් සමන්ත කූටය කුඩුම්බිගල සමන්ත කූටය එකම සමන්ත කූටයක් විය යුතුය.

 

දේවත්වය නැංවූ ශුමනයේ ඵෙතිහාසික තොරතුරු රැසක්ම ශිලා ලිපි මගින් අනාවරණය වී ඇත. ශුමන කූටෙ හෙවත් සුමන කූටය හා සම්බන්ධ පරුමක අශි ශුමන එක්තරා යුගයක අති ගෞරවණීය පුද්ගලයෙකු බව නිසැකවම කිව හැකිය. මේ කියන පරුමක අශි ශුමණ ගේ බව නිශ්චිතවම කිව හැකි ශිලා ලිපි ගණනාවක්ම රුහුණු රාජධානිය පුරා ස්ථාන ගණනාවකින්ම හඳුනාගෙන ඇත. මේ අතරින් පියංගල පිහිටි ශිලා ලිපි හතරක් වැදගත්ය.

 

පරුමක දූත ශුමන දූත පරුමක අගය ලෙණෙ

පරුමක මිත පූන පරුමක දූත ශුමන හ ලෙණෙ

පරුමක ශුමණ හ ලෙණෙ

වෙනපිය මහරජ ගමිණි අබය හා කධිත ලඤක ලෙණෙ

 

(දෙවනපිය මහරජ ගමනී අබයගේ බිරිද වූත් පරුමක දූත ශුමනගේ දියණිය වූත් ලජකාගේ ලෙණ)

 

‍(මෙම සෙල්ලිපි උපුටා ගන්නේ එල්ලාවල මේධානන්ද හිමියන්ගේ උතුරු පළාත හා නැගෙනහිර පළාත් සිංහල බෞද්ධ  උරුමය පොතෙනි. 424-438 පිටු)

 

මීට අමතරව ද කිරලාන කිරි පොකුණු හෙල වෙහෙරගල හිමිදුරාව ඉලුක්පිටි කන්ද මුල්ලිකුම්මලේ මියුගුණ හෙවත් පුළුකුණාව ආදී ස්ථාන ගණනාවකම පරුමක අශි ශුමණ නමැති පුද්ගලයෙකුගේ නම සදහන් ශිලා ලිපි ගණනාවක්ම ඇත. ඒ ලිපිවල අක්ෂර රූප සහ සමකාලීන නිසා පරුමක අශි ශුමණ පරුමක දූත ශුමන පරුමක ශුමන ආදී විවිධාකාරයෙන් හදුන්වා ඇත්තේ එකම සුමන කෙනෙකු බව සිතිය හැකිය.

 

පියංගල ලිපියේ සදහන් වන දෙවනපිය මහරජ ගාමිණි අබය දුටුගැමුණු රජතුමා ලෙස එල්ලාවල මේධානනන්ද හිමියන් හදුනාගෙන ඇත. එබැවින් පරුමක දූත ශුමනගේ දියණියවූ  ලජකා දුටුගැමුණු රජුගේ බිසවකි. මේ නිසා පරුමක දූත ශුමන යනු දුටුගැමණු රජුගේ දූතසේවා භාරව සිටි නිලධාරියෙකි. එසේ නම් පසුකාලීනව සුමන සමන් දෙවියා ලෙස දේවත්වයට පත්ව ඇත්තේ දුටුගැමුණු රජුගේ දූත සේවා භාරව සිටි නිලධාරියෙකු බව දත යුතුය. එසේම මේ කියන පරුමක දූත ශුමණ හෙත් පරුමක අශි ශුමන පසුකාලීන යුගයේ රාජකීයන්ගේ ගරුබුහුමන් ලැබූ අයෙකි. පරුමක අශි ශුමනගේ මරණයෙන් පසුව ඔහු ශුමණ කූටය අවට දෙවියෙකු ලෙස ඉපිදි ඇති ජනප්‍රවාදයක් ජනප්‍රියවී සමන් දෙවියා නැමති ප්‍රවාදය පහලවී ඇති බව සිතිය හැකිය. ඉපැරණි වංශකතාවල සඳහන් වන සමන්ත කූටය කැලණිය සහ දීඝවාපිය අතර දීඝවාපියට ආසන්න අඩි තුන්සියයක් පමණ උසකින් යුත් කුඩුම්බිගල බව දත යුතුය. එසේම ඉපැරණි වංශ කතා වල කියවෙන කැලණිය ලංකාවේ නැගෙනහිර පළාතේ පානම පත්තුව මිස බස්නාහිර පළාතේ පිහිටි ස්ථානයක් නොවේ. නියම වත්මන් කැලණිය අනුරාධපුර අගභාගයේදී ජනප්‍රිය වූවක් මිස ඉපැරණි වංශ කතාවල සදහන් වන නියම කැලණිය නොවන බවට විධිමත්ව සනාථ වන කරුණකි. බුදුන් වහන්සේගේ පාද ලාංඡනයක් සමන්ත කූටයේ තැබූ නිසා ශ්‍රී පාදස්ථානය ලෙස සමන්ත කූටය හෙවත් ශුමන කූටය ජනප‍්‍රිය වී තිබෙයි. නියම සමන්තත කූටය හෙවත් ශ‍්‍රී පාදස්ථානය අම්පාර පානම පත්තුවේ පිහිටි කුඩුම්බිගල නිසා වර්තමානයේදී අප වන්දනා කරන ස්ථානය ශ්‍රී පාදස්ථානය නොව බව දත යුතුය.

 

සමනල කන්ද අඩි 7360 උස ලංකාවේ හතරවන උස කන්දයි. රට පුරා පෙනෙන මෙම සුන්දර ශිඛරයට ශ්‍රී පාද නාමය ආරෝපණය වූයේ අනුරාධපුර පරිහානියෙන් පසුවය. (ඊට පෙර ශ්‍රී පාදය හා බැදුන රජුගෙන් කතා අදාල වන්නේ රුහුණේ ශ්‍රී පාදයටයි) පොළොන්නරු යුගයේ 1 විජයබාහු, පරාක්‍රමබාහු, නිශ්ශංකමල්ල වැනි ප්‍රබල රජවරු මෙම සබරගමු ශ්‍රී පාදය වන්දනා කර පහසුකම් සලකා වැඩිදියුණු කර ඇත. අද පවතින න්‍ත්වයට ශ්‍රී පාදය සකස් වූයේ දඹදෙනිය යුගයේදීය. ඒ අනුව ක්‍රි.ව. 13 වන සියවසේදී 2 වන පරාක්‍රමබාහු රජු සබරගමුවේ මැණික් කැණිම් කර ඇත. එය භාරව සිටියේ ආර්ය කාමදේව නැමති ද්‍රවිඩ ඇමැතියෙකි. හෙතෙම අගනා මැණික් ඉල්ලම් සොයාගෙන ඇත. ඒවායින් ගොඩට ගත් මැණික් නිධාන කෙරේ පැහැදුන රජතුමා රුහුණට අධිපති සුමන සමන් දෙවියන්ට දේවාලයක් හැදීමට කටයුතු කර ඇත. (අතීත රුහුණට සබරගමුවද අයත්ය) ආර්ය කාමදේව ඇමතියා මෙලෙස සබරගමු මහ සමන් දේවාලය තනා එහි නඩත්තුවට (තේවා කටයුතු හා පෙරහැර සදහා) ගම්බිම් පූජා කල බව එයට පිදූ රිදි සන්නසින් කියවෙයි. ඒ අනුව 2 පරාක්‍රමබාහු රජු මහසමන් දේවාලයට පූජාකල එක් ගමක් වන්නේ රත්නපුර පැල්මඩුල්ල අතර පිහිටි සන්නස්ගමයි. අනෙක හංගමුවයි.

 

ලලීන්ද්‍ර සන්නස්ගම

ර/ගන්කන්ද මධ්‍ය මහා විද්‍යාලය

 

මගේ වදන

මේ ලිපිය ගැන මගේ අදහස් කිසිවක් පල නොකරමි. මා විසින් මේ ලිපිය ඔබවෙත ඉදිරිපත් කළේ ඔබගේ අදහස දැන ගැනීමටයි. මේ පිළිබඳ මඩ ප්‍රචාර නොව විද්වත් කථිකාවක් බලාපොරොත්තු වෙමි. 

20 Comments to “ශ්‍රී පාදයද? ආදම්ගේ පාදයද? නැත්නම් සිවනෝලි පාදම්ද? 2 වන කොටස

 1. As I suspected, he wants to attack and show the Sri Padasthanaya degrade it. (And probably to confirm that adam & eve landed there)

  This is not a modest, moderate & without any “sadhbhavaya” discussion.

  I am curious as to why you published an article (among many written about Sri dadaya) that showcases it as not a genuine place[Sri padaya] , and an article written by an unknown school teacher rather than something written by a well known & respected scholar.

  There are some points you need to know,
  The Sri padasthanaya is not the only place where Lord Buddha imprinted his foot print. There are many other places in Sri Lanka & out of Sri Lanka in other countries. The “Sri padasthanaya” holds a special place among Buddhist’s. Just because there are other places in Sri Lanka & many other countries which holds Lord Buddha’s footprint , does not mean Buddhists should stop going there or that it does not belong to Buddhists.
  Much the same way as there are many “Dhathun wahansela” of Lord Buddha in different places in Sri Lanka and other places in the world but Buddhists hold a special reverence to “Dalada Maligawa” in Kandy. Just because there are other places where Lord Buddha’s “Dhathun Wahansela” are kept & the presence of many other places called the “Dalada Maligawa” , does not mean that Buddhists are wrong to go to the Temple of the tooth in Kandy or that it does not belong to Buddhists.

  And about Mahayana Buddhism. Do not mix it up with Theravada. In Mahayana they worship the Sri padaya and offer prayers to it in belief they will be rewarded. In Theravada it is different. In Theravada we do not worship & pray the Sri padaya in the hope that our prayers will be answered. In Theravada we do not worship the Sri Padaya itself but use it as a token or image that helps us to reflect upon Lord Buddha (the Buddha’s qualities and Buddha nyanaya) much the same reason as Sthupas,Bodgi tree’s and Buddha statues are used.

  1. පලමුව කිව යුත්තේ මෙතැන ආදම් අලෛහිසලාම් පය තිබුණු ස්ථානය යැයි පැවසීමට මට කිසිසේත්ම අවශ්‍යතාවයක් නොමැති බවයි. මා හට අවශ්‍ය මෙම ස්ථානය පිළිබදව සියළුම දෙනා හට අයිතියක් තිබෙන බව පෙන්වා දීමයි. මා පලකළ පලමු ලිපියෙන්ම ඔබ බියවී තිබෙන්නේ ඇයි? අපි මේ ලිපියේ තිබෙන කරුණු සාකච්ඡා කරමු. බුද්ධිමතුන්ගේ ස්වභාවය එයයි.

   පාසැල් ගුරුවරයෙක්ගෙන් වේවා ඉගෙන ගතයුතු දෙයක් තිබෙනවා නම් ඇයි ඉගෙන නොගන්නේ? ඔබ කළ යුත්තේ මේ ගුරුවරයා විසින් ලියන ලද ලිපියේ ඇති කරුණු සම්බන්ධව ඔබගේ අදහස් පලකිරීමයි. එවිට තවත් අය කරුණු ඉදිරිපත් කරනු ඇත.

   අප කථා කරන්නේ සමනොල ගිර ගැන මිස අන්කිසිවක් ගැන නොවේ. ඒ නිසා අනෙකුත් සිද්ධස්ථාන හෝ පූජනීය ස්ථාන ගැන කථාවෙන් වැලකී සිටිමි.

   ඔබ ලියු අවසාන ඡේදය ගැන මට කියන්න තිබෙන්නේ ථෙරවාදී අය ශ්‍රීපාදය නමදින්නේ නැතිනම් එහෙනම් ලංකාවේ ඉන්නේ මහායාන බෞද්ධයන් විය හැකියි. මන්ද අප ශ්‍රීපාදය අසලදී නිතරම දකින්නේ ශ්‍රීපාදය නමදින අයයි. නැත්නම් ඔබ සමනොල ගිර නොගිය කෙනෙක්ද?යි නොදනිමි.

 2. Ha ha , I am not afraid of your letters Mr.Anver Manatunga, it’s just that you seem to be moving away from the objectives you have stated as to why you had started this blog.

  Of course there is always something to learn from any person. Anyone can put up their views. But when discussing something it’s better to give out the opinions of scholars learned in the relevant subject (of course they may also falsify facts, so one must keep an open mind)

  I was also talking about the Sri padaya nothing else.

  You seem to have no understanding about the Theravadi way of worshiping. In Theravada we also go in front of Buddha statues, sthupas, Bodhi tree’s & even Sri Padaya’s. (In many ancient temples throughout Sri Lanka there are many with stone carvings depicting a “siri pathula” worshiped by Buddhists) The objective of these are to be an image to help one to reflect upon Lord Buddha his qualities and the Buddha nyanaya (and also the Dhamma and the Sangha). Theravada does not condone the worshiping of these relics in a sense that praying to them in order that they will provide help to you.
  Maybe you are referring to the fact that the present day majority Buddhists does indeed worship these relics in a sense that is not condoned to Theravada. This unfortunate trend has started because of the mixing up & entanglement with the Hindu religions. BUT this is not true Theravada Buddhism. The one who truly follows in Lord Buddha’s pathway use these relics as I have mentioned above as a help to reflect upon Lord Buddha.
  Just because you see many Buddhists worship in a way that is not condoned in Buddhism does not mean there aren’t those who follow in the true path shown by Lord Buddha. But you won’t be able to separately recognize them because the difference is in the mind and thoughts of the worshiper. As no one can unfortunately see the mind and thoughts of anyone you would not be able to spot the difference.
  All of them , those who are worshiping in a way not condoned by Theravada and those who follow the pathway shown by Lord Buddha (True Theravada) will worship at the Sri Padaya in much the same way [eg-by kneeling down in front of the siri pathula and touching it with your hands and forehead] BUT as the difference occur in the mind and thoughts no one can seperately identify them.

  I know that Prof.Senarath Paranavithana had stated by the evidence that he has so far uncovered the earliest mention of the “Sri Padasthanaya” comes during the time of King Vijayabahu of the polonnaruwa period. It is mentioned that, after hearing the difficulties faced by those who go on pilgrimage to the “Sri padasthanaya” he ordered many things be done to lessen the difficulties of the pilgrims and also gave a “niyam gama” to it.
  You can see by this account that the pilgrimage to the “Sri padasthanaya” already existed. It had started before King Vijayabahu’s time. So no one can state that the pilgrimage started Only during the polonnaruwa era.

  1. බොදුනුවන් ශ්‍රීපාදයට එන්නේ ඇයි? යන්න ඔබ මැනවින් විස්තර කර තිබෙනවා. මා ඒ සම්බන්ධව කථා නොකරන්නේ දහමක ඇතුලත කරුණු අපට අදාල නොවන නිසා. නමුත් මේ ප්‍රතිචාර කියවන අයට ඔබ සමග ඒ ගැන සංවාද කළ හැකියි. බොදුනුවන් ශ්‍රීපාදය වැන්දා හෝ වෙනයම් වත්පිළිවෙතක් කළා හෝ ඒ කිසිවක් මගේ සාකච්ඡාවට බදුන් නොවේ.

   මෙහිදී සාකච්ඡාවට ගැනෙන්නේ සමනොල ගිර ශ්‍රීපාද සංකල්පයේ ඓතිහාසික බවයි. ඒ සම්බන්ධව ඔබ කරුණක් ඉස්මතු කර තිබෙනවා. අපි බලමු ඊලග ලිපි වලින් එහි සත්‍යාසත්‍ය බව.

 3. // රට පුරා පෙනෙන මෙම සුන්දර ශිඛරයට ශ්‍රී පාද නාමය ආරෝපණය වූයේ අනුරාධපුර පරිහානියෙන් පසුවය. //

  why did this happen?

 4. The Travels of Ibn Batuta:
  Arrival in Ceylon – Visits the King at Battala – Natural productions – Pearls – Obtains permission to visit Adam’s Peak – Arrives at Manar Mandali – Port of Salawat – Kanhar, the capital of Ceylon, described – Mosque of the Sheikh Othman – The Emperor Kinar

  : his white elephant – large rubies found all over Ceylon – Description of the cave Ista Mahmud – Buzuta – Monkies – Estuary of reeds – Old woman’s house – Cave of Baba Tahir – Of Sibak – The fierce leech – The seven caves – Ridge of Alexander – Description of Adam’s Peak – Customs of Pilgrims – Fish Port – Village of Karkun – Of Dildinuh – Of At Kalanja – City of Dinaur – Great Idol -Temple, with Brahmins, Jogees, and daughters of the Nobility – Kali – Kalambu – Battala.

  WHEN we sailed, however, the wind changed upon us, and we were near being lost; but arrived at last at the island of Ceylon, a place well known, and in which is situated the mountain of Serendib. This appeared to us like a pillar of smoke, when we were at a distance of nine days from it. When we got near the land, we saw a harbour, into which we endeavoured to put, but were threatened by the Reis, who was in a ship. The reason of this was, the harbour was in a district belonging to an infidel prince, who had no intercourse with the captains of Mohammedan vessels, as other infidel princes had. He was likewise a very stupid being. He had also ships with which he occasionally transported his troops against the Mohammedans. Beside all this, we were in danger of drowning, unless we could enter the port: I said to the Reis, therefore, Allow me to come on shore, and I will ensure thy safety, and that of those about thee, with the King. To this he consented, and myself, with some of my followers only, were brought on shore. The infidels then came about us and said: What are you? I answered, I am a relation of the King of the Mābar districts, and am on a voyage to visit him: whatever is in the ship, is a present for the King of the Mābar. They then went to their king, and told him this. He therefore sent for me, and I went to him. He is king of the city of Battala, which is small, and surrounded by two wooden fences. The whole of its shore abounds with cinnamon wood, bakam, and the kalanji aloe; which, however, is not equal to the Kamari, or the Kakuli, in scent. The merchants of Malabar and the Mābar districts transport it without any other price than a few articles of clothing, which are given as presents to the king. This may be attributed to the circumstance, that it is brought down by the mountain torrents, and left in great heaps upon the shore. Between this city and the Mābar districts, there is a voyage of one day and night. The king of Ceylon, Ayari Shakarti, by name, has considerable forces by sea. When I was first admitted to his presence, he rose and received me honourably, and said: You are to be my guest for three days. Security shall be forwarded to the people of the ship, because your relation, the King of the Mābar, is my friend. After thanking him, I remained with him, and was treated with increasing respect.

  One day, when I was admitted to his presence, he had with him a great number of pearls, which had been brought from the pearl-fishery, and these his companions were sorting. He asked me, whether I had ever seen pearl-diving, in any country which I had visited. I said, yes, I had, in the island of Finas. He said: Do not be shy; ask for what you wish. I answered: My only desire in coming to this island was, to visit the blessed foot of our forefather Adam; whom these people call Baba, while they style Eve, Mama. This, replied he, is easy enough. We will send some one with you, who shall conduct you thither. The ship (said I) which brought me here, shall return to the Mābar; and when I return, you shall send me there in one of your ships. He answered, It shall be so. When I told this to the commander of the ship, he refused to accede to it; and said, I will wait for you, should you be absent a whole year. This I told to the King, who said: He may stay at my charge until you return. He then gave me a palanquin, which his servants carried upon their shoulders. He also sent with me four Jogees, who were in the habit of visiting the foot-mark every year; with these went four Brahmins, and ten of the King’s companions, with fifteen men carrying provisions. As to water, there is plenty of it to be found on the road. We then proceeded on our journey; and on the first day crossed a river in a boat made of reeds, and entered the city of Manar Mandali, which is handsome, and situated at the extremity of the territory of the infidel king, who had entertained and. sent us out. We then proceeded to the port of Salawat, which is a small- town. The roads, however, over which we travelled, were rough and abounding with water. In these there were many elephants: but they never touched either pilgrims or strangers, in consequence of the blessing obtained by the Sheikh Abu Abd Allah Ibn Khafif, the first who opened this road of pilgrimage to the foot. The infidels would not formerly allow the Mohammedans to make this pilgrimage, but injured them; nor would they either sell, or give them anything to eat. But when it happened that the elephants killed all the companions of this Sheikh, one of them sparing and carrying him on his back from among the mountains to an inhabited district, the infidels ever after thought highly of the Mohammedans, admitted them into their houses, and fed them. And to this very day they speak of the Sheikh in the most extravagant terms of respect, and call him ” the greatest Sheikh.” After this we arrived at the city of Kankar, which is the seat of the Emperor of Ceylon. It is built in a valley between two hills, upon an estuary called the estuary of rubies, and in which rubies are found. Without the city is the mosque of the Sheikh Othman of Shiraz, which both the Emperor and the people of the city visit, and for which they have great respect.

  The Emperor is an infidel, and is known by the name of Kinar. He has a white elephant, upon which he rides on feast days, having first placed on his head some very large rubies. This is the only white elephant I had ever seen. The ruby and carbuncle are found only in this country. These are not allowed to be exported, on account of the great estimation in which they are held: nor are they elsewhere dug up. But the ruby is found all over Ceylon. It is considered as property, and is sold by the inhabitants. When they dig for the ruby, they find a white stone abounding with fissures. Within this the ruby is placed. They cut it out, and give it to the polishers, who polish it until the ruby is separated from the stone. Of this there is the red, the yellow, and the cerulean. They call it the Manikam. It is a custom among them, that every ruby amounting in value to six of the golden dinars current in those parts, shall go the Emperor, who gives its value and takes it. What falls short of this goes to his attendants. All the women in the island of Ceylon have traces of coloured rubies, which they put upon their hands and legs as chains, in the place of bracelets and ankle-rings. I once saw upon the head of the white elephant seven rubies, each of which was larger than a hen’s egg. I also saw in the possession of the king Ayari Shakarti, a saucer made of ruby, as large as the palm of the hand, in which he kept oil of aloes. I was much surprised at it, when the King said to me, We have them much larger, than this.

  We then proceeded from Kankar, and came to a cave known by the name of Ista Mahmud, then to the estuary of Buzuta, which in their language signifies monkies, animals which are in great numbers in the mountains of these parts. These monkies are black, and have long tails: the beard of the males is like that of a man. I was told by the Sheikh Othman and his son, two pious and credible persons, that the monkies have a leader, whom they follow as if he were their king. About his head is tied a turban composed of the leaves of trees; and he reclines upon a staff. At his right and left hand are four monkies, with rods in their hands, all of which stand at his head whenever the leading monkey sits. His wives and children are daily brought in on these occasions, who sit down before him; then comes a number of monkeys, which sit and form a sort of assembly about him. One of the four monkeys then addresses them, and they disperse. After this each of them comes with a nut, a lemon, or some of the mountain fruit, which he throws down before the leader. He then eats, together with his wives, children, and the four principal monkeys; they then all disperse. One of the Jogees also told me, that he once saw the four monkeys standing in the presence of the leader, and beating another monkey, with rods; after this they plucked off all his hair. I was also told by respectable persons, that if one of these monkeys happens to attack, and be too strong for a young woman, he will ravish her.

  We next proceeded to the estuary of reeds, where rubies are also found. The next place we arrived at is known by “The house of the old woman,” which is the farthest inhabited part of the island of Ceylon. Our next stage was the cave of Baba Tahir, who was one of the pious: the next, the cave of Sibak, an infidel king, who retired to this place for the purposes of devotion. Here we saw the fierce leech, which they call the zalaw. It remains in trees, or in the grass near water. When any one comes near to it, it springs upon him, and the part of the body attacked will bleed profusely. People generally provide themselves with a lemon for this occasion, which they squeeze over him, and then he drops off. The place upon which the leech has fastened they cut out with a wooden knife made for that purpose.

  It is told of a pilgrim who passed by this place, that a leech fastened upon him, so that the skin swelled; and, as he did not squeeze the lemon on him, the blood flowed out and he died.

  We next came to a place called the seven caves, and after this to the Ridge of Alexander; in which is a cave and a well of water. At this place is the entrance to the mountain. This mountain of Serendib is one of the highest in the world: we saw it from the sea at the distance of nine days. When we ascended it, we saw the clouds passing between us and its foot. On it is a great number of trees, the leaves of which never fall.

  There are also flowers of various colours, with the red rose, about the size of the palm of the hand, upon the leaves of which they think they can read the name of God and of his Prophet. There are two roads on the mountain leading to the foot (of Adam); the one is known by “the way of Baba,” the other, by “the way of Mama,” by which they mean Adam and Eve. The way called that of Mama is easy: to it the travellers come upon their first visiting the place; but every one who has travelled only upon this, is considered as if he had not made the pilgrimage at all. The way named Baba is rough, and difficult of ascent. At the foot of the mountain where the entrance is, there is a minaret named after Alexander, and a fountain of water. The ancients have cut something like steps, upon which one may ascend, and have fixed in iron pins, to which chains are appended; and upon these those who ascend take hold. Of these chains there are ten in number, the last of which is termed “the chain of witness,” because, when one has arrived at this, and looks down, the frightful notion seizes him that he shall fall. After the tenth chain is the cave of Khizr, in which there is a large space; and at the entrance a well, of water, full of fish, which is also called after his name. Of those, however, no one takes any. Near this, and on each side of the path, is a cistern cut in the rock. In this cave of Khizr the pilgrims leave their provisions, and whatever else they have, and then ascend about two miles to the top of the mountain, to the place of (Adam’s) foot. The holy foot (mark) is in a stone, so that its place is depressed. The length of the impression is eleven spans. The Chinese came here at some former time, and cut out from this stone the place of the great toe, together with the stone about it, and placed it in a temple in the city of Zaitun: and pilgrimages are made to it from the most distant parts of China. In the rock, too; in which the impression of the foot is, there are nine excavations which have been cut out: into these the infidel pilgrims put gold, rubies, and other jewels: and hence you will see the Fakeers, who have come as pilgrims to the well of Khizr, racing to get first to the excavations, in order to obtain what may be in them. We, however, found nothing but a little gold with some rubies, which we gave to our guide.

  It is customary for the pilgrims to remain in the cave of Khizr for three days; and during this time to visit the foot both morning and evening. This we did; and when the three days were expired we returned by the path of Mama, and came down to the cave of Shisham, who is Sheth, the son of Adam. After this we arrived at the fish port, then at the village of Karkun, then at the village of Dildinuh, then at the village of At Kalanja, where the tomb of Abu Abd Allah Ibn Khafif is situated. All these villages and tilled. lands are upon the mountain. At its foot, and near the path, is a cypress, which is large and never drops the leaf. But as to its leaves, there is no getting to them by any means; and these people’s heads are turned with some strange and false notions respecting them. I saw a number of Jogees about the tree, waiting for the falling of one; for they suppose that any person eating one of them, will grow young again, however old he may be. Beneath this mountain is the great estuary at which the rubies are obtained; its water appears wonderfully blue to the eye.

  From this place we proceeded, and in two days arrived at the city of Dinaur, which is large, and inhabited by merchants. In this is an idol, known by the same name, placed in a large temple; and in which there are about a thousand Brahmins and Jogees, and five hundred young women, daughters of the nobility of India, who sing and dance all night before the image. The officers of the city revenue attend upon the image. The idol is of gold, and as large as a man. In the place of eyes it has two large rubies; which, as I was told, shine in the night-time like two lighted candles.

  From this place we travelled to Kali, which is a large town; then to Kolambu (Colombo), which is the finest and largest city in Serendib. After three days we arrived at the city of Battala, from which we had been sent by its king, with his servants, to visit (Adam’s) foot. This we entered, and were received honourably by the king, who furnished us with provisions.

  ——————————————————————————–

  From: The Travels of Ibn Batuta; Translated from the Abridged Arabic Manuscript Copies, preserved in the Public Library of Cambridge. Translated by Rev. Samuel Lee. London: Printed for the Oriental Translation Committee, 1829, 183-192.

 5. හුඟක් අය ශ්‍රී පදය යන්නේ සිරි පතුල බලන්න නෙමෙයි කැල්ලක් සෙට් කරගන්න එහෙමත් නැත්නම් සීත ගගුලේ නාන නංගිලාගේ දිය රෙද්ද බලන්න

 6. දැන් සිරිපාදේ යන්නේ පොඩි අඩියක් ගහලා ආතල් එකක් ගන්න.

 7. me loke athulatha sripada ekakata wada tiyanwa.Makka wala tiyane thawa ekak.oyala wadine ekata thama.oya eka hodata danwa athi.mokada oya budusamaya hodata dana kenek.e nisa lankawe thawa eka sri pathulak tibuna kiyala baya wena deyak na.

  1. අප සිරිපතුලකට වදිනවද? නැද්ද? යන්න දැනගැනීමට මේ ලිපිය කියවන්න. http://www.anvermanatunga.com/2012/06/26/footprint/

   සමනොලගිර තිබෙන්නේ බුදුරජාණන් වහන්සේගේ සැබෑ ශ්‍රී පතුලද කියා මම තර්කයක් ඉදිරිපත් කළා. නමුත් එයට සාර්තක පිළිතුරක් ආවේ නැහැ. එයට මමම පිළිතුරු දෙන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා. එයට තව කලක් ගත වනු ඇත.

   1. අන්වර්,ඔයාට ඕනි තර්ක කරන්නද?මේක හොදට මතක තියා ගන්නවා.උඹ බම්බුවක් කතා කරනවා.අපිට අපේ ජාතිය,ආගම,රට ගැන තර්ක කරන්න දෙයක් නෑ.හරිද?එහෙම ඕනි උනොත් අපි ඒක කරගන්නම්.මහත්මයා හොදින් කියන්නෙ.අපේ ගැන හොයන්න ඔච්චරම මහන්සි ගන්න එපා.මම මොරටුව විශ්වවිද්‍යාලයේ ඉන්ජිනියර් කෙනෙක්.ඔයාලගෙ මුස්ලිම් අයට අපි පොඩි වෙනසක්වත් කලේ නෑ.අපි එක හොස්ටල් එකේ ඉදියේ.එහෙම අපි කරද්දිත් ඔයාල වගේ අය මෙහෙම කරනවා.මෙහෙම කරන්න එපා.අපි එක රටේ ඉපදුනේ.එක කොඩියක් යට ඉන්නෙ.ඔයට තර්ක කරන්න ඕනිනම් කරමු.අපි තර්ක කරමු.හමු වෙලා.ප්‍රසිද්දියේ.මේක අභියෝගයක්.

    1. කොල්ලෝ ගැන්සි වල ඉන්න පොඩි එවුන් තමයි වලියට බර. ඔවුන් පැන පැන ගේම ඉල්ලන්නේ තමන්ව ගැන්සියේ ලොකු එවුන් බේරගන්න බව දැනගෙනයි. මට ප්‍රසිද්ධ වාදයකට එන්න අභියෝග කරන ඔබත් එසේමයි. බෞද්ධ බහුතරයක් ඉන්න රටක මට වාදයකට එන්න කියන්නේ ඒ නිසයි.

     අද බොහෝ දෙනෙක් අන්තර්ජාලය තුල කරන්නෙත් ඒකමයි. අසුචිරාළලා, හොරි ඩොට් කොම් සහ හිවල් හඩ වැනි ඒ අය පැන පැන ඉස්ලාමයට මඩ ගහනවා. මන්ද ඔවුන් දන්නවා පෙරලා අපට බුදු දහමට මඩ ගහන්න බැහැ කියා. අප එසේ කළොත් ඔවුන් ජාතිවාදය අවුස්සයි.

 8. මට ජාති භේදයක් වෑඩක් නෑ.නමුත් අපිට අපේ පාඩුවේ ඉන්න දීපල්ලා.නැත්නම්????

  1. නැත්නම් මොනවා කරන්නද? ඔබ කුණුහරප ලියු කමෙන්ට් දෙකක් මම මැකුවා.

  2. නැත්නම් අපිට මොනවා කරන්නද? ඔබ කුණුහරප කමෙන්ට් ලියන්න එපා මම එවැනි දෙකක් මැකුවා.

 9. ඇත්ත නම් තිත්තෛ තම නමුත් කුණුහරුප වලින් බනින තරමට තිත්ත වෙඊ කියලා දෙනුය් දන්නේ.
  අදහසක් ආවගමන් බුද්දියෙන් විමසලා ක්‍රියාවට නන්ග්වන්න ඔඋනේ.

Comments are closed.