මුස්ලිම් දරුවෙක් සසුන් බිමට පුවතෙහි ඇතුල් පැත්ත!

කොලොන්නාවේ සිරිසුමංගල හිමියන්
කොලොන්නාවේ සිරිසුමංගල හිමියන්

මුස්ලිම් දරුවෙකු සසුන්ගතවු හෙවත් පැවිදි වු බවට ඊයේ එනම් 2013 පෙබරවාරි 25 වැනි දින වෙබ් අඩවි මගින් වාර්තා විය. එසැනින් ක්‍රියාත්මක වු ෆේස් බුක් ලයික් කාක්කෝ එම ඡායාරූපයෙන් පොස්ටරයක් නිර්මානය කර ලයික් හිඟා කන්නට පටන්ගෙන ඇත. කෙසේ වුවද ඇත්තටම මුස්ලිම් දරුවෙක් සසුන්ගත වුණාද? එයට හේතුව කුමක්ද? යන්න විමසීමට මා තීරණය කළෙමි.

 

පලමුව එම පුවත උපුටා දක්වමි:

මුස්ලිම් දරුවෙකු පැවිදි බිමට
මුස්ලිම් දරුවෙකු පැවිදි බිමට

කොස්වත්ත දුටුගැමුණු මාවතේ පදිංචිව සිටි මොහොමඩ් සබ්ප්‍රාස් නමැති මුස්ලිම් ජාතික දරුවකු තලංගම නාභීත නමින් පසුගියදා සසුන්ගත විය. මේ දරුවා මොහොමඩ් අනිසා සෙනුල් මහතාගේ තෙවන දරුවා වන අතර ඔහුගේ පූර්ණ ආශිර්වාදයෙන් මේ සසුන්ගත කිරීම සිදු කෙරිණි. අමරපුර දමලි සිරිසුමන පාර්ශ්වයේ අනුනායක ශ්‍රී දෙව්රම් විහාරාධිපති කොළොන්නාවේ සුමංගල හිමියන්ගේ අනුශාසකත්වයෙන් කොස්වත්ත අටේ කණුව ලුම්බිණි විවේක සේනාසනයේදී එහි විහාරාධිපති තලවතුගොඩ ශ්‍රී සද්ධා මංගල හිමියන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් එම විහාරස්ථානයේ 24 වැනි සාමනේර හිමි වශයෙන් සසුනට එක්වූහ.

උපුටා ගැනීම අවසන්

 

මා සෙවු තොරතුරු අනුව ඉහත සඳහන් දරුවා පැවිදි බිමට ඇතුලත් වී ඇති බව සත්‍යයකි. මේ දරුවාගේ තාත්තා උපතින් මුස්ලිම් වන අතර මව සිංහල ජාතික කාන්තාවකි. නමුත් මොවුන් ජීවත්ව සිට ඇත්තේ මුස්ලිම් ආගමිකයන් වශයෙන් නොවේ. එමෙන්ම ඔවුන් අන්ත දරිද්‍රතාවයෙන් ජීවත්වු පවුලකි. එයට ප්‍රධානතම හේතුව වුයේ ඉහතකී මුස්ලිම් තැනැත්තාගේ බේබදු කමයි. ඔහු කෝකි වරයෙක් ලෙස කටයුතු කරමින් සිට පසුව බේබදු කම නිසා රැකියාවද අහිමිව කුලී වැඩ කරමින් ජීවිකාව කරගෙන ගොස් ඇත. එකල ඔවුන් ජීවත්ව සිට ඇත්තේ හීනටිකුඹුර ප්‍රදේශයේ වර්ග අඩි 400-450 අතර ප්‍රමාණයක කුඩා නිවසකයි. එය අයිතිව තිබුණේද ධනවත් සිංහල බෞද්ධ හාර්ඩ්වෙයාර් හිමිකරුවෙක්ටයි. එකල මෙම කුඩා නිවස තුල මෙම පවුලට අමතරව කාන්තාවගේ පවුලේ අයද ජීවත්ව සිට ඇත. අපිට ලැබුණු තොරතුරු අනුව එකල මෙම නිවසේ දස දෙනෙකුට වඩා පදිංචිව සිට ඇත. ඒ ඔවුන්ද අන්ත දරිද්‍රතාවයේ සිටි අය බැවිනි.

 

පසුව මීට වසර 3 කට පමණ පෙර මෙම මුළු පවුලම ඉස්ලාම් ධර්මය වැලඳගෙන ඇති අතර ඉන්පසුව ඉහත සසුන්ගතවු දරුවා අහදියා දහම් පාසලට පවා ඇතුලත් කර තිබී ඇත. මෙම කාලය තුලදී මෙම පවුලේ පියා මුස්ලිම් ධනවතුන් සහ ආයතන වලින් තමන්ට ජීවත් වන්නට නිවසක් ඉල්ලා ඇති නමුදු එයට කිසිවෙකුගෙන් යහපත් ප්‍රතිචාරයක් ලැබී නැත. මොවුන් නැවත බෞද්ධාගම වෙත යොමුවන්නේ ඉන් අනතුරුවයි. ඉහත නම සඳහන් දරුවා පංසලට භාර දී තිබෙන්නේ මෙයට මාස දෙකකට පමන පෙරයි. ඒ බෞද්ධ යතිවරයන් අතර මේ වන විට ඉතාමත් ධනවත් තත්වයක සිටින කොලොන්නාවේ සිරිසුමංගල හිමියන්ගේ පුර්ණ අනුශාසකත්වය යටතේ ඒ හිමියන්ගේ සංඝ පරපුර තුලයි.

 

අපට ලැබුණු ආරංචි මාර්ග අනුව මෙම දරුවාට වයස 16-18 අතර විය යුතුය. පවුලේ සමාජිකයන් අධික බව නිසා සහ පියාට නිසි ආදායමක් නැති නිසා මෙවැනි දරුවෙකුට පංසලක ජීවත් වෙනවා නම් කුස පිරෙන්න අහර ලබා ගත හැකි බව කවුරුත් දන්නාවු සත්‍යයකි. එමෙන්ම මෙමගින් මෙම පවුලේ මාපියන් සිතන්නට ඇත්තේ ඔවුන්ගේ දරිද්‍රතාවයට පිහිටක් ලැබෙනු ඇති බවයි. කෙසේ නමුදු මෙම පුවතට ලැබුණු ප්‍රසිද්ධිය නිසා ඔවුන්ට ඔවුන්ගේ අභිලාශයන්ද ඉටුවීමට බැරි නැත. සමහර විට මේ වන විට ඒ සම්බන්ධව පොරොන්දුද ලැබී ඇතිවාට සැක නැත.

 

මම මේ සිද්ධිය තොරතුරු විමසු සැනින් මේ සම්බන්ධව ඉතාමත් ඉක්මණින් මා වෙත තොරතුරු ලබාදුන් සහෝදරයන්ට ප්‍රණාමය පලකරමි.

 

 

 

 

 

113 Comments to “මුස්ලිම් දරුවෙක් සසුන් බිමට පුවතෙහි ඇතුල් පැත්ත!

  1. කිසිම දරුවෙක් අවාසනාවන්ත නැහැ. අල්ලාහ් ඔහුට මොලයක් දී තිබෙනවා. ඔහු එය ඉදිරියේදී පාවිච්චි කලොත් හරි.

  2. අපි මුස්ලිම්වරු හැටියට අපේ ජීවිතය අනෙක් තත්පරය දක්වාද විශ්වාස නොකරමු. එහෙයින් මා මෙම ලිපිය කියවන විට එම දරුවාගේ තත්වයයි කීවේ. කෙසේ හෝ අපිට කල හැක්කේ ප්‍රාර්තනයයි…යා අල්ලාහ් මරනය තෙක්ම අප සියලු දෙනාගේ ඊමානය ආරක්ශා කර දේත්වා…මරනාසන්නයේදී සහාදාව මතක් කර දේත්වා.

   1. සහොදරයා…දරුවා පමනක් නොව ඔබද අවාසනාවන්තයෙකි. මරනය ඔබව තුරුලු කරන්නට පෙර ශහාදාව කියන්න. එම තත්පරයේ දී ඔබ මට වඩා වාසනාවන්තයි.

 1. සියළු දෙනාගේ අවධානයට!

  මේ දැන් මා වෙත යොමු කෙරුණු කෙටි පණිවුඩයක් මගින් දැනගන්නට ලැබුණේ අගනුවර සිංහල ජාතියට අහිමි වන ලකුණු දැන් දැන් මතු වෙමින් පවතින බවයි! එහි සඳහන් වන පරිදි ඉන් මිදීමට මුස්ලිම් ව්‍යාපාර වර්ජනයත්, සිංහල ජාතියට වැඩියෙන් දරුවන් ලබා දීමත්, පෙර කී කෙටි පණිවුඩය තව තවත් සිංහලයන් හට යැවීමත් කළ යුතුව තිබේ! ඉන් දෙකක් පහසුවෙන් සපුරා ගත හැකි වුවද වැඩියෙන් දරුවන් ලබා දීම යන කාරණාව සපුරා ගැනීම සඳහා ඉහේ සිට දෙපතුල් දක්වාම මෙන්ම බොක්කෙන්ද අමු සිංහල යුවතියක් වහා ඕනෑ කර තිබේ! කැමති අය වේ නම් වහාම ෆේස්බුක් එක හරහා මාව සම්බන්ධ කර ගන්න! මෙය විහිළුවක් නොව ජාතික අවශ්‍යතාවයක් බව කරුණාවෙන් සළකන්න! ලැබුණු කෙටි පණිවුඩය පහත දක්වමි!

  “Aganuwara SINHALAYATA Ahimi Wei…”

  Colombo(2012) JANAGAHANAYA…

  (1) MUSLIM = 40%
  (2) TAMIL = 33%
  (3) SINHALA = 19%

  Me widiyata mulu ratama untama denawada..? Sinhalaini mohothak hithanna… Muslim wiyapaara warjanaya karanna… Sinhala Jaathiya wadiyen daruwan pathana mohothai me… Ape sinhala rata lagadima muslim ratak wenawa dakeemata akamathi siyaluma dena me msg 1 sinhalayan atharata yawanna.. sinhalaya danuwath karanna… BODU BALA SENA… >>>PASS.

  මෙය බරපතල කාරණාවක් බැවින් එක් යුවතියක් සමග පමණක් නොව යුවතියන් කිහිප දෙනෙක් හා සමග දරුවන් සෑදීමට මා තීරණය කළෙමි! එම දරුවන්ගේ අනාගතය බො. බ. සේ. බලා ගනු ඇති බැවින් නොබියව, නොපැකිළ පෙරට එන මෙන් මම සිංහල යුවතියන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිමි.

  1. According to the 2011 Census, the Population of Colombo MC (which has 2 DS Divisions – the Colombo DS Division & the Thimbirigasyaya DS Division) is as follows :

   Colombo DS Division (covering North Colombo area)
   Sinhalese = 25%
   Tamils = 33%
   Muslims = 41%
   Other = 1%

   Thimbirigasyaya DS Division (covering South Colombo area)
   Sinhalese = 53%
   Tamil = 29%
   Muslim = 15%
   Other = 3%

   Therefore Total for Colombo MC
   Sinhalese = 37%
   Tamil = 32%
   Muslim = 30%
   Other = 1%

   Ithin, Gal Katas macho, baya wenne epa.
   Apey Aga Nuwara thawama Sinhala

 2. Dear Imthiyas’ Its too early to decide as that boy and his family is a unlucky, please wait and make dua’ (pray for) them things will become ok.

 3. තම කැමැත්ත අනුව තමන් අදහන විශ්වාසය (ආගම) වෙනස් කිරීමේ හැකියාව සහ බලය ඕනෑම අයෙකුට මේ රට තුල තිබෙනවා. එය අන් කිසිවෙකුට හෝ වලක්වන්න බැහැ. එහෙත් අල්ලස් දීමෙන්(මුදල්,රැකියා,විවාහ,…. ) එය කරන්න යන එක තමයි වැරදි. තමන් අදහන විශ්වාසය (ආගම) යනු පුද්ගලික දෙයක්. මේ දරුවා සසුන් ගතවීම කවුරුන් හෝ ප්‍රශ්නයක් කර ගත යුතු දෙයක් නොවන්නේ දැනටමත් දෙමල ජාතිකයන්,ආදී වාසින් මහන වෙලා භික්ෂුන් වහන්සේලා හැටියට මහණදම් පුරන අතර, බංගලිදේශ භික්ෂුන් වහන්සේලාද මේරටේ සිටිනවා.සිංහල බෞධයන් මේ සියලුම භික්ෂුන් වහන්සේලාට සමාන ගෞරව දක්වා දණ නමා වඳිනවා. මට මේ භික්ෂුන් වහන්සේ මුණ ගැසුනොත් දණ නමා වඳින්නට මා පැකිලෙන්නේ නෑ.

  1. කිසිම අවුලක් නැත….අවුල ඇත්තෙ මේ දේම ඇනිත් පැත්තට උනොත්… ඒ කියන්නෙ බෞද්ධ දරුවෙක් ඉස්ලාම් හො ක්‍රිස්තියානි දහම වැලදගතහොත් පටු ජාතිවාදීන් හා අවස්තාවාදීන් තොවිල් නටන්න පටන්ගන්නා එකයි. බෞද්ධයන් අන්‍ය-ආගමික කරනය වලක්වන්ඩ පනතක් පාර්ලිමෙන්තුවෙත් දර්ම රජ්‍යයක් හදනවා කියපු අය ගෙන්ඩ දගලපු එකත් මතක ඇති? Why this double standard?

  2. ඔව් වත්සලා, අනිවාර්යයෙන්ම. අපි බුද්ධ, ධම්ම, සංඝ කියන තෙරුවන් දොහොත් මුදුන් දී වඳිනවා. ඒත් මෙතන දී ඇතැම් මුස්ලිම් අයට ඉවසාගන්න බැරි වෙලා තියෙන්නේ බෞද්ධ භික්ෂුන් වහන්සේලා ඒ දරුවාව (අන්වර් මනතුංග කියන ලෙස) දුප්පත්කමෙන් මුදවා ගන්න හරි මහණ කරද්දී (අල්ලා දෙවියන්ගේ නියමය පරිදි අල් කුරානයේ සඳහන් ලෙස) ඒ ටික කරන්න මුස්ලිම් ප්‍රජාවට ශක්තියක් නෑ කියන එක සමාජය දැනගත්ත එකටයි.

   1. දුප්පත් කමෙන් මුදවා ගන්න මහණ කෙරුවද? ලොකු දෙයක්. ඉතිං ඇයි අනිත් දුප්පත් අයත් මෙහෙම කළා නම් ඉවරනේ? දරිද්‍රතාවය සෑහෙන්න අඩුවෙනවා.

    1. නිවන් මග අරමුණු කොට සසර ගමන අවසන් කිරීමේ අරමුණින් මෙන්ම පිළිසරණක් නැති අසරණ අයට සරණවිම සඳහාද අයවලුන් මහණ කිරීම බුද්ධ නීතියට එකඟයි. නිවන් මග අරමුණු කොට සසර ගමන අවසන් කිරීමේ අරමුණින් නන්ද සහ රාහුල කුමාරවරු මහන කිරීමෙන් පසු දුකට පත් සුද්ධෝදන රජුගේ ඉල්ලීම උඩ වැඩිහිටි කැමැත්තෙන් තොරව කුඩා ළමුන් මහන නොකරන බවට බුදුන් වහන්සේ නීතියක් පැනවුවා. මෙය නිසා දෙමාපියන් මිය යාම නිසා අසරණවූ කුඩා ළමුන් දෙදෙනෙකුට සරණක් වීමට නොහැකිවූ ආනන්ද හිමියන්ගේ ඉල්ලීම පරිදි කපුටෙක් එළවීමට හැකියාවක් තිබෙන වයසේ පටන් ඉහල ළමුන් මහණ කිරීමට බුදුන් වහන්සේ අවසර දුන්නා. ඒ අනුව මේ මුස්ලිම් දරුවා මහන කිරීම බුද්ධ නීතියට එකඟයි. මේ සාමනේර හිමි නමගේ අනාගතය ගැන කලින් කියන්න ශක්තියක් තියෙන අය අද සමාජයේ විරලයි.

   2. මේ වගේ තමයි සල්ලි දීල ක්‍රිස්තියානි ආගමට හරවා ගන්නකොටත් හිතන්න ඕනෑ

    1. නෑ…. නෑ …. නෑ අපි කලොත් හරි උන් කලොත් වැරදියි (අපෙ අම්මා අම්මා .. උන්ගෙ අම්මා සුම්මා තියරිය)

 4. මේවට මුස්ලිම් ධනවතුන් වග කියන්න ඕනේ,ඉස්ලාමය(කුරානය & හදීස්) හරි විදියට පිළිපදින්නේ නැති මුස්ලිම්වරුන්ගෙන් තවත් වැරදි ඉදිරියේදී මතු වෙන්න බොහෝ දුරට ඉඩ ඇත..අල්ලාහ් මෙවැනි අයට හරි මාර්ගය පෙන්වනු මැනව

 5. Mema daruwa nowa ohuge piyama pamani awaasanawantha. Anver sahodarayata thuthi mehi athulatha idiripath kireema pilibandawa.

 6. Anver Mahattaya,

  “Muslim Jathikaya” kiyana eka artha dakwanne kohomada. Islam dahama thula sitina aya pamanak Muslim way neda.

  Muslim kiya label kara thiyane ayata wadipura thiyanne Sinhala lay (blood). Ethakota agollo Sinhala wenne nadda.

  Mata hithena vidihata Sinhala Muslim kiyana lebelya meeta wada galapenawa.

  Samata Samaya wewa !!

 7. ඉන්ෂා අල්ලාහ් මේ පව්ලේ උදවියට අල්ලාහ්ගේ සමාව සහ අනුකම්පාව ප්‍රාර්ථනය කරමු. මෙවැනි දුක් විඳින සියලු පවුල් සඳහා අපට හැකි පමණින් යහපතක් කිරීමට අප අදිෂ්ඨාන කරගත යුතුය. සියලුදෙනාම අල්ලාහ්ට ප්‍රියකරන අයුරින් මරණයට පත්වීමට ලැබේවා….

  آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ كُلَّ شَيْءٍ رَّحْمَةً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِينَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِيلَكَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِيمِ
  [غافر :7]
  Our Lord! Thy Reach is over all things, in Mercy and Knowledge. Forgive, then, those who turn in Repentance, and follow Thy Path; and preserve them from the Penalty of the Blazing Fire!
  [40:7]

 8. මට මතක් උනේ මුස්ලිම් හාමුදුරුවෝ වෙස්සන්තර ජාතකේ බනට දේශනා කරපු හැටි… අන්වර් දන්නවද දන්නෙ නෑ කතාව…

 9. මුස්ලිම් සහ මුමින් (මුමින් යන්න සරල බසින් කියනවනම් අල්ලාහ් දෙවියන්ගේ ඒකීය භාවය සහ මොහම්මඩ් නබි තුමා අල්ලාහ්ගේ දුතයකු බව පිළිගෙන ඉස්ලාමිය නීති රීති වලට එකගව ජීවත් වන පුද්ගලයකුය) අතර පැහැදිලි වෙනසක් තිබේ, මුස්ලිම් පවුලක ඉපදුනු පලියට මුස්ලිම්වරයකු වීමත් තම ස්ව බුද්ධියෙන් මුස්ලිම්වරයකු වීමත් (ස්ව බුද්ධියෙන් මුස්ලිම්වරයකු වීම මුමින්වරයකු වීමය) අතර ඉතා පැහැදිලි වෙනසක් ඇත. මේ දරුවාගේ පියා මුස්ලිම් කෙනෙකු වුවත් ඔහු ඉස්ලාමිය ඉගැන්වීම් වලට පටහැනිව අධික බිමත් කමට ඇබ්බැහි වූවකි, ඔහු කොතරම් දුරට ඉස්ලාම් ආගම ප්‍රයෝගික ජීවිතයේ පිළිපදිනවද යන්න අපට විනිශ්චය කල නොහැකි දෙයකි, එය ඔහු සහ අල්ලාහ් දෙවියන් අතර ඇති දෙයකි,මෙම දරුවාගේ මව බෞද්ධ කාන්තාවකි, මේ සියලු කාරණා පෙළ ගස්වා බලද්දී කව්රු වුවත් මෙම දරුවා හට පැහැදිලි ලෙස ඉස්ලාම් ආගම ඉගෙන ගැනීමට හෝ ප්‍රයෝගිකව පිළිපැදීමට අවස්ථා විරල බව පෙනී යයි, facebook හි සමහර post වල මෙම දරුවා පෙවිදී සාසනයට පැමිණීම මුස්ලිම්වරුන්ට මෙය තම ජිවිතයට ආදර්ශයක් ලෙස ගන්න බවට සම හරක් ගේ ඉල්ලීමයි, බේබදු පියකු සහ අවුරුදු 16-18 අතර teenage දරුවකුගේ ක්‍රියා කලාපය සැබවින්ම ආදර්ශයට ගත යුතු ක්‍රියා කලාපයක් දැයි ඉල්ලීම් කරන සම හරක් නොදෙන සිටීම දුකට කරුණකි.

 10. Mamanang hithenne ara “paparashi podi hamudhurula wage” anagatheye dhee me dharuwath BBS ekata hondha padamak uganwai kiyalai. Me dharuwata wada vediyen Buddhagam iganagattha ekkenek thamai “Periyar Dhasan nemethi Dr Abdulla. Ethuma Buddhagama gena liyapu “The prinsiples of Buddhism” nemethi potha Sinhelatath langadhee parivarthana kala.

  Hadhissi unoth ara kiyana katha wage ……………….. apith modeyo wenawa.

 11. @Kaasima mahathmiyanee, Muslim thaaththekua ipadhuna kiwuwama pamanak ei oyata mechchera aadhere? Hema dharuwekma Islam aagame me ipadhenewa (every child is born in true faith) kiyana nabithumage prekashanaya gena oyata kisindhu kalpanawek nethdha? http://www.guidedways.com/searchHadith.php?translator=1&keyword=born&records_display=25

  Mamanang siyalu dharuwanta ekawage aadhere. Hebai palamuwenma mawa hadhenne onai kiyana aathmartha kamiyeki. (hondha puthgelayek widhiyata)

 12. යුනිවර්සල් සිටිසන්ගේ කමෙන්ටුව හා සම්බන්ධයි.
  ලංකාවේ ජීවත් වන මුස්ලිම් අය දෙමළ භාෂාව කථා කරන්නේ ඇයි?
  ඔවුන් සිංහල භාෂාව කථා නොකරන්නේ ඇයි?
  ඉස්ලාම් ආගමික අරාබි ජාතිකයන් අරාබි භාෂාව කථා නොකරන්නේ ඇයි?
  ඉන්දියාවේ ඉස්ලාම් ආගමිකයන් හින්දි භාෂාව කථා කරන්නේ ඇයි?
  ඇෆ්ඝනිස්ථානයේ ඉස්ලාම් ආගමිකයන් පාර්සි භාෂාව කථා කරන්නේ ඇයි?

  දරුවකු මහණ වීම wathsala කියනවා වගේ පත්තරේ දාන්න තරම් වැඩක් නෙවෙයි. මේ වන විට විවිධ ජාතිකයෝ විවිධ ආගම් අදහනවා. කිසිම ආගමක් කිසියම් ජාතිකයට පමණක් කියා වෙන් කරලා නැහැ.

 13. මේවා වෙනවට කමක් නැහැ. සිංහල දරුවෙක් ඉස්ලාම් උනොත් තමයි කට්ටියට ප්‍රශ්නයක් වෙන්නේ. එහෙම උනොත් තව සේනා කීයක් බිහිවෙයිද දන්නේ නැහැ

 14. We Should not be happy after hearing this news that their was false…….
  we all should answer to allah about him in hereafter…..

 15. දුස්සීල බික්ෂුන්, බික්ෂුන් සිවුර හැර යාම, බෝව්ධයින් බුදු දහමින් ඈත්වීම, බෝව්ධ සමාජය පිරිහීයාම වැනි දේවලින් බුදුදහම බේරාගැනීමට මෙවෙනි දේ හොඳ පිලියමක්. බුදු දහම බේරාගැනීම සඳහා තවත් මෙවෙනි මුස්ලිම් පැටව් සොයා පැවිදි කලයුතුයි. අපිට කරදර නොකර මෙහෙමවත් බුදු දහම බේරාගන්න පුළුවන් නම් ලොකු දෙයක්.

  1. “බුදුදහම බේරාගන්ට තවත් මුස්ලිම් පැටව් ටිකක් සොයා පැවිදි කල යුතුයි”. එතකොට බුද්ද දර්මය ආරක්ශා වෙයිද? එතකොට රටේ වෙන හොරමැරකම්, ලමා අපචාර, මිනීමැරුම්, මත්ද්‍ර්ව්‍ය භාවිතය, බේබද්දෝ, දුරාචාර වැනි දේවල් අඩුවෙයිද? සහෝදරයා ඔවා නැතිවුනානම් තමයි දර්මයක් ආරක්ශා වන්නේ. ඔබ අදහස් කරනදේ කලොත් වෙන්නේ එම අදහන්නන්ගේ ආදිපත්‍යය පැතිරවීමයි. ප්‍රතිශතයෙන් වැඩිවුනා කියල ආගමක් ආරක්ශා වෙයිද? ඔය දැනට මහන වෙලා ඉන්න අය දර්මය කියා දෙන හැටි ඔබටම පේනවා ඇතිනේ. යස අගේට දර්මය රකින්නේ. ඕකට ඇති පිලියම තමයි පලමුව තමන්ගේ වැරදි හදා ගැනීම. තමන්ගේ ආගමේ මුල් ඉගෙන්වීම පිලිපැදීම. අනුන්ගේ කීම නොව තමන්ගේ යටිහිතට අවනත වීම. එතකොට ආගම පිරිහීමෙන් බේරාගන්න පුලුවන්.

  2. mehema muslim aya lesiyen pewedi wenna ne. anith ayata allahge baya tiyenawa kelinma apayata yanne, sadakal newatha epadeema tiyenne islam wala witharai. anniya agam wala inna ayata antima husma tika yanakota terai taman kohetada me yanne wiswasa neti kattiyata(non believers) ayata gindara penei(fire), wiswasa athi kattiyata suwargaya penei(paradise) okata hondama udaharayak thamai oygollo muslim kanaththayakata yanna maranayak mihidan karanna,obata heki nam mihidan karata passe ema mrutha dehaya (body) eka godata ganna peyakata passe (after 1 hour) etakota obata penei ema manussayake eriaw okkoma wenaswela. akiyanne ema manussayawa dewa duthayanwisin prashnakirimakata lakkarala tiyenne kina ekai. ethokata oba nikamma islam agama welandagani me kriyawa balala .. me thamai satya attha

  3. තම්බි සනා (මල්ලි) බුදු දහම බේරාගැනීම සඳහා තවත් මෙවෙනි මුස්ලිම් පැටව් සොයා පැවිදි කලාට බැහ
   බුදු රජාණන් වහන්ෙස් ෙද්ශනා කල පරිදි සෑම ෙබෟද්ධෙයක්ම ජීවත්වීමයි අවශ්‍ය අද බුදු දහම අදහන 90%වක්ම හින්දු ෙදවියන් පිහිට පතන අයයි බුදු දමහම පිළිගත් අය බුදු දහද රකින්න කද සුරිදු පිහිට පතන්ෙන්
   විෂ්ණු ගණ සරස්වතී ඒවැනි හිංදු ෙදවියන්ෙග පහිට පතනවා අළුත් වාහනයක් ගත් පමණින් පලමුව යන්ෙන කතරගමයි දළදා වැන්දහම නරකද? ඒබැවින් බුදුන් කියපු ව්දයට ජීවත්ළුිමයි පිළියම මා කියන ෙද්වල් අැත්තද කියා සීලය රකින උත්තම සවාමීන් වහණ්ෙස් ෙකෙනක් හමුවී අසා දැනගන්න

 16. මා මෙය දකින්නේ ව්හිළුවක් හැටියටයි .මේ දරුවා ගේ මව මුස්ලිම් නොවේ .තවද පියා ද මුස්ලිම් නොවේ,තම දරුවන් විකුණන් කන අය ඕනෑතරම් හැම තැනම ඉන්නවා.හැමදුරුවෝ කරලා තියෙන්නේ හොඳ දෙයක් ,නෙත්නම් මේ දරුවා තවත් සල්ලාලයෙකු වේවි .මුස්ලිම් අයට කරන්න බෙරිවුන දෙයක්.අපි එය ප්‍රසංසසා කල යුතුය් .නුමුත් මෙය වෙනත් අදහසකින් ජාති බද අවුස්සන්න කලානම් වැරදි .
  පාසල් වල අගමැ කියා උගන් වන්නේ එක ආගමක් පමණි .එංගලන්තයේ අගම පාඩමට ලෝකයේ සියලු ආගම හා දැනට ලෝකයෙන් තුරන් වී එති මායා ගෝත්‍රික වෙනි ආගම්ද ,එතිස්ම් ද සියලු ළමයින්ට උගන්වනවා.මේ නිසා ළමා මනස අනිකුත් ආගම ගරු කරනවා.තමන් කැමති ආගම බුද්දීය්ය මෝරුන පසුව තොර ගන්නවා.
  සමීක්ෂණ වලින් පෙන්වා දී තිබෙනවා,මොන ප්‍රශ්න තිබ්බත් වැඩිපුරම තොර ගන්නේ ඉස්ලාම් ආගම බව.
  බුදු දහම ,බුදුරජානන්වහන්සේ දේශනා කලෙ සිංහලයට විතරක් නෙමේ .ලෝකයේ සියලුම දෙනාට.සිංහලය ගේ ප්‍රශ්නය
  ජතිවදයයි .සිංහල ජාතිය වෙඩි කිරීම මිස බුද්ද දර්ශනය ප්‍රචලිත කිරීම නොවේ.ඔවුන්ට බුද්ද දර්ශනය ප්‍රචලිත කරන්න ඕන නම් දැනට සිංහල බෝඋද්ද අයට පමණක් සීමා වෙලා තියන විශාකා ,ආනන්ද ,නාලන්ද,දර්මරාජ වැනි ඉස්කෝල වලට දෙමල ,මුස්ලිම් ලමින්ද සම සමව ගත යුතුය .එහි බෝඋද්ධ අගමැ ඔවුන්ට ඉගැන්විය යුතුයි ,ඊට පසුව ඔවුන් තීරණය කරවී මොන ආගමද හොඳ කියල.නුමුත් මේ පාසල් ජාතිවාදයට සීමා කරලා.සියලු ජාතීන්ට සම අයතිවාසිකම් නෙහෙ කියා LTTE සංවිදානය පෙන්වා දුන් එක ලිපියක මේ පාසල් ගෙනත් ලිය තිබෙනවා.
  මේ ජාතිවාදය ශ්‍රීලංකාවට මහා පාඩු ගෙනත් දුන්න.1983 ජුලි ,නිසා අවුරුදු 30 යුද්ද කලා .අවුරුදු 60 රට ආපස්සට ගිය.බුද්දිය තිබෙන මිනිස්සු ,මුදල් තිබ්බ ය රට අතහැර ගිය.විද්වත්තු රටින් ගිය.විශාල ආයෝජන මලය්සියාවට ,චීනයට ,බංගලිදේශයට ගියා.
  දැන් අයෙත් ජාතිවාදය මුලදිනවා .ස්රිලාංකිකයින් අන්ද වෙලාද .
  විශාල විනාසයකට රට ගෙනියන්නයි BBS හදන්නේ.රටෙ ප්‍රශ්න අලුතෙන් හදනවා.රජයත් නිශ්ශබ්ද මොකද,මේ ප්‍රශ්න එනකොට මිනිසුන්ට ආර්ථික ප්‍රශ්න ,වෙනත් ප්‍රශ්න අමතකවෙලා ,හරියට ක්‍රිකට් මැච් වගේ.
  කිසිම හාමදුරැ නමක් සත්‍ය බුද්ධ දර්ශනය දේශනා කරන්නේ නැත්තේ එයින් ඔවුන්ට පාඩු වෙන නිසාත් පන්සල්,දාගැබ,බෝදිපුජ සියල්ල නතර වී ඔවුන්ට කෙලෙට ගිහින් බවන කරන්න වෙන නිසාත් ය.

  මේ ළමයට යහපතක් වේවා.ඔහුගේ බුද්දිය ඥානය නිවෙරදිව ශක්තිමත් වේවා.සත්‍ය ඇති සැටියෙන් ඔහුට වැටහීවා .

  1. polsmbola says:
   “දැනට සිංහල බෝඋද්ද අයට පමණක් සීමා වෙලා තියන විශාකා ,ආනන්ද ,නාලන්ද,දර්මරාජ වැනි ඉස්කෝල වලට දෙමල ,මුස්ලිම් ලමින්ද සම සමව ගත යුතුය .එහි බෝඋද්ධ අගමැ ඔවුන්ට ඉගැන්විය යුතුයි ,ඊට පසුව ඔවුන් තීරණය කරවී මොන ආගමද හොඳ කියල.නුමුත් මේ පාසල් ජාතිවාදයට සීමා කරලා.සියලු ජාතීන්ට සම අයතිවාසිකම් නෙහෙ කියා LTTE සංවිදානය පෙන්වා දුන් එක ලිපියක මේ පාසල් ගෙනත් ලිය තිබෙනවා. – See more at: http://www.anvermanatunga.com/2013/02/26/muslim-daruwek-pavidi-bimata/#comment-18319
   ———–
   ඇයි මේ ලැයිස්තුවට සෙන්ට් පීටර්ස්,සෙන්ට් ජෝශප්,සහිරා,ට්‍රිනිටි,ඇන්තනිස් , ඇතුල් නොකළේ. 1963දී පාසල් (පුද්ගලික/ආධාර ලබන) රජයට ගැනීමේ පනතේ කොන්දේසි තියෙනවා. මේවා ඉවත් කරන්න අශ්රොෆ් මහතා ගෙනා සම අවස්ථා පනතට එරෙහිව නැගුන මහජන විරෝධය නිසා ඒක අකුලා ගන්න උනා. මේක ආපහු රිපීට් කරන්න ඕනද?

   1. ඔය ලිස්ට් එකේ මුස්ලිම් පාසල් තියෙන්නෙ සහිරා පමණයි. අපි ඒකත් ඇරලා දෙන්නම්. ඔක්කොම පාසල් වලට ඒ ඒ ප්‍රදේශ වල ජනගහන ප්‍රතිශතය අනුව ගතයුතු බව මගේ අදහසයි.

    1. විවිධ පුද්ගලයන්ට විවිධ අදහස් තියෙනවා. (නානත්ත කායෝ නානත්ත සඥෝ ) ඒ වගේම සියලුම මිනිසුන් යම් ආකාරයක උන්මත්තකයන් (සබ්බේ සත්තා උම්මත්තිටිකා ) එබැවින් ඔබට එවැනි අදහහසක් නැත්නම් තමයි පුදුම .

     1. මම මනුෂ්‍යෙයක් මටත් විවිධ අදහස් එන්න පුළුවන්. නමුත් සභ්‍යත්වය, ශිෂ්ඨත්වය සහ හැදියාව මා වලක්වයි.

   2. St’ Thomas’.Peters’.Josephs’.Zahira,Royal,Wesley,St Anthonys’මේ සියලුම පාසල් වලට මුස්ලිම්,සංහල බවුද්ද ,ක්‍රිස්තියානි ආගම අදහන ළමයින් ඉගෙන ගන්නවා.මේවා නියම ලෙසට සියලු ජාතීන්ට ඉඩ ලබා දී තිබෙනවා.සමහරක් පාසල් 100% private ඒවා.උද; STC Mount Lavinia .මේවා එක ජාතියකට සීමා උන ජාතිවාදී පාසල් නොවේ.සියලුම පාසල් රජයට ගත්තේ සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක කාලේ ,හිටපු අද්යාපන ඇමති බදුර්දීන් මෝහමෙඩ් .කිසිම ලිකිත කොන්දේසියක් නෙහෙ බෝඋද්දයන්ට පමණක් සමහර පාසල් වෙන් කරනවා කියල.තියෙනවානම් පෙන්නන්න.බෝඋද්ධ පාසල් කියල නම් හදල ඒවා බෝඋද්දයන්ට සීමා කරලා ,ඒවායේ ඉගෙන ගන්න ළමයිට කිසිම අනිකුත් ජාතින් ගෙන උගන්වන්නේ නෙතුව ,ඔවුන් ජාති වාදීන් හෙටියට රටට බිහි කරන්න තමා ,උත්සාහය.
    LTTE සංවිදානය මේ පාසල් ගෙන ජාත්‍යන්තරව ප්‍රකාශ නිකුත් කර සුළු ජාතීක ළමයින් ලගම තිබෙන කිසිම රජයේ බෝඋද්ධ පාසලකට නොගන්න බවට සාක්ෂි ඇතුව ඉදිරිපත් කල කරුණු වලට ,එදා හිටපු ජනදිපතිතුමියට කට උත්තර නෙති උනා.මේ බව ඇය විශාකා විද්‍යාලයේ තේගී ප්‍රදාන උත්සවයකට සහබාගි වෙමින් කියා සිටිය.
    මේවා තාම සුලුජාතිකයන්ට සිදුවෙන අසාදාරන ලෙස එක්සත් ජාතින්ගේ මානව හිමිකම් සංවිදානය හොඳට බලාගෙන ඉන්නවා.මේ සිංහල ජාතිවාදී ගොන්කම ,බෝඋද්ද දර්ශනය නෙවයි .බෝද්දය්යින් වැඩි කරන්න ඕනි නම් අනිකුත් ජාතින් තම ජාතිය තුලට ගෙන,තම ආගමෙ ශ්‍රේෂ්ටත්වය ඉගැන්විය යුතුයි,එයට හොඳම මග පාසලයි .
    වත්සලාට මේ රටේ වෙන ජාති වාදී ක්‍රියාවන් ලය්ස්තුව ඕන නම් කියන්න මම international human rights violations list එකේ ලින්ක් එක එවන්නම්.එය ප්‍රසිද්දියේ පළකර ජාතිවාදී ප්‍රශ්න තවත් වැඩිකරන්න මම කැමති නෙහ.

    1. OLSAMBOLA
     හිටපු ජනාධිපති තුමිය, ….. ඇයි චෞර රැජිනගේ නම කියන්න බයද? එයා ගැන වික්ටර් අයිවන් මහතා ලියලා තියනචෞර රැජින පොත කියවලා එන්න. චෞර රැජින තමයි මේ රටට ඇතිවුන ශාපය.හැබැයි සුනාමි සහන මණ්ඩලය කියන උගුල තුලින් ප්‍රභාකරන්ට අන්තර් පාලන මණ්ඩලයක් දීමට තැත් කිරීම එයා තුල නිල පෙරුමාල්ගේ ලේ තිබෙන එක නම් පැහැදිලිව රටට පෙන්නුවා.(ගම්මන්පිල තමයි ඒක උසාවියෙන් නැවැත්තුවේ)

     කරුණු පටලවන්න යන්න එපා. 1963 දී තමයි මැතිනියගේ පළමු පාලන සමයේදී පෞද්ගලික පාසල් රජයට ගත්තේ.එතකොට අධ්‍යාපන ඇමති කලුගල්ල මහතා. 1971 මැතිනියගේ දෙවන පාලන සමයේදී සුළු ජාතින් වෙනුවෙන් පත්කළ මන්ත්‍රීවරයෙකුවූ ආචාර්‍ය බදුඋද්දීන් මතතා අධ්‍යාපන ඇමති වශයෙන් කල ලොකුම අනර්ථය තමයි ඉතිහාසය පාසැල් විෂය මාලාවෙන් ඉවත් කරපු එක. ඒකෙ අනර්ථ ප්‍රතිඵල ස්ටවමත් අපි විඳිනවා.
     එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කොමිසම ඔබට ලොකු උනාට අපිට ලොකු නැ. අපිත් ඉස්රායලය වාගේ කෙලින් ඉන්නවා.

     1. මම නම් ඉතිහාසය ඉවත් කළ එකට විරුද්ධ නැහැ. මන්ද අපේ රටේ ලියා තිබෙන්නේ පක්ෂග්‍රාහී ඉතිහාසයක්. සැබෑ ඉතිහාසය සොයා ගත යුතුයි. එම ඉතිහාසය විෂයමාලාවට එක්කළ යුතුයි.

     2. පක්ෂග්‍රාහී කිව්වෙ මුස්ලිම් ජනතාව ගැන ලියලා නෑ කියලද?මම වත්සලාගේ කතාවට මගේ ඉහලම ලකුන දෙනවා,හිටපු ජනාදිපතිතුමිය මේ රටට කිසිම ආදරයක් තිබුනු කෙනෙක් නෙමේ…..ඇය තාමත් එහෙමයි

     3. ඔබ ඇතුළු එකම මානසික ලෙඩේ තියෙන අය මෙහෙම කිව්වට අපි පුදුම වෙන්නේ නැහැ.

     4. වත්සලා ,අපි නම් කියන්න,ඇත්ත කියන්න බය නැහැ ,ඕනෑම ආගමක වෙරදී කරන අය ඉන්නවා.චන්ද්‍රික ජනදිපතිතුමිය කල දේවල් හරිද වෙරදීද කියල වෙනම බ්ලොග් එකක ,වාද කරන්න.
      මාතෘකාවට අදාල දේ වත් තේරුම් ගන්න බැරිව විකාර කියවන්න්නේ මොලේ අමාරුවකින් පෙලෙනවද?
      මම හිතන්නේ ඔබට හොඳ අන්‍ය ආගමික මිත්‍රයින් නැතිව ඇති.?ඔවුන් ඔබගෙන් ඉවත්ව සිටීම ,ඔවුන්ගේ යහපතට හොඳයි.
      LTTE යුද්ධ කාලේ කොහෙද හිටියේ ?ඇඳ යට හැංගිලා නේද?

     5. wathsala says “එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කොමිසම ඔබට ලොකු උනාට අපිට ලොකු නැ. අපිත් ඉස්රායලය වාගේ කෙලින් ඉන්නවා”

      ෂා ! මරුනේ wathsala ,ඒ කියන්නේ සතුන්ට හිංසා කලොත් අපායට යනවා කියන බෞද්ධ දර්ශනයේ සුළු ජාතිකයන්ගේ මානව අයතිවාසිකම් කඩ කරන්නන්ට අපායක් නෑ .ඒ නිසා හිතුමතේට සුළු ජාතිකයන්ට හිංසා කරන්න පුළුවන් .හොඳය් හොඳය් මේවාට

      තමය් දෙය්යෝ සාක්කි කියන්නේ .

   3. වත්සලට මම තව රාජ්‍ය රහසක් හෙළි කරන්නම්.අපේ රවුෆ් හකීම් මහතාගේ දුවල දෙන්නම ගියේ විශාකා විද්‍යාලයට .ඒ කොහොමද කියල බලමු.විශාකා විද්‍යාලයේ ඉන්නේ බෝඋද්ද ළමුන් පමණක් කියා චෝදනා ආපුවම ,චන්ද්‍රිකා ජනාදිපතිතුමිය විශේෂ ලිපියක් දුන්න විශාකාවේ විදුහල්පතිනියට(නම කියන එක හරි නෙහෙ) වහාම රවුෆ් හකීම්ගේ ළමයින් දෙන්න ගන්න කියල, වහාම ගත්ත .මුළු ඉස්කෝලෙම එවකට හිටියේ බෝඋද්ද නොවෙන ළමයින් දෙන්නයි ,ඒ රවුෆ් හකීම් ගේ දුවල දෙන්න.මේවා වුනේ 2002 ,2003 වසර වල.මේක political trick එකක් කිව්වට වැරදි නැහැ.
    මේ වගේ දිගටමගියොත් ලංකාවත් තව රුවන්ඩා වක් වේවි කවද හරි .මෙනිසා ,ඉන්න සුලුකාලය සමගියෙන් ඉන්න ඉගෙන ගන්න.
    අල්ලපු වත්තේ ඉන්න දෙමල ,ක්‍රිස්තියානි මුස්ලිම් ළමයින්ට දුර තියෙන පාසල් වලට යන්න වෙලා තියෙනව.
    හැමෝටම තියෙන්නේ එකම බඩගින්න .ඔබ කැමති ඔසරියට,ලමසාරියට,දෙමල ය කැමති නලලෙ පොට්ටුව තියන්න,ඔලුවේ මල් තියන්න,මුස්ලිම් අය කැමති තොප්පිය,අඳින්න,රැවුල වවන්න,hijab අදින්න.මේවා කිසිම වැරැද්දක් නෙහෙ.වැරැද්ද ජාතිවාදය ,තම ජාතිය අනිකාට වැඩ උතුම් කියන එක.අනිකා පාගා දමනඑක.

 17. ඉන්නා ලිල්ලාහි වඉන්නා ඉලඉහි රාජිඌන්..හිදයතය දෙනේක අල්ලාහ්ගේ කැමැත්ත. බෙල්ල දන් දුන් රිසානා අවසාන මොහොතේදී පවා පැවසු වදන් අමතක නොකල යුතුය.. මුදල් වලට හෝ ලව්කික දේවල් වලට දහම මාරු කරන්නෙක් මොන දහමේ හිටියත් එකය්. නමුත් සමාජයක් වශයෙන් අපෙන් විය යුතු යුතුකම් මගහැරුනේ නම් වගකිව යුථුඉ අපි. සතුරෙකු වුවද නිරයට යනවනම් අපි දුක්විය යුතුය්. වැඩි වැඩියෙන් දුආකිරිම,පස්වෙල කුණුත් පරායනය,තහජ්ජුත් සලාතය ඉටුකිරීම, සදුදා හා බ්‍රහස්පතින්දා දිනවල උපවාස කිරීම, ඉස්තිඋෆාර් කිරීම වැනි දේවල්වල වැඩියෙන් නිරත වියයුතුය්.

 18. *මව සිංහල ජාතික කාන්තාවක් වීම
  *මුස්ලිම් තාත්තාගේ බේබදු කම
  *අන්ත දරිද්‍රතාවයෙන් ජීවත්වු පවුලක් වීම
  *වසර 3කට පෙර ඉස්ලාම් ධර්මය වැලඳගෙනීම
  *මුස්ලිම් ධනවතුන්ගෙන් තමන්ට නිවසක් නොලැබීමේ සම්භාවිතාව
  *ඔවුන්ගේ දරිද්‍රතාවයට පිහිටක් නොලැබීමේ සම්භාවිතාව
  *සසුන්ගතවීම හෙවත් පැවිදිවීම
  *දරිද්‍රතාවයෙන් මිදීම හා නිවසක් ලැබීමේ ඉහල බලාපොරොත්තුව
  ඉදිරිය කුමකට හා කුමක් අරභයාද?

 19. දුගී තත්වය ඉස්ලාමයෙන් බෙහෙර ගොස් අන්යාගමිකයෙක් වීමට ඉඩ සැලසෙය් යනු නබි තුමානන්ගේ වගන්තියකි. දුප්පත්කමනිසා පමණක් සිදුවූ දෙයක් කියා මෙය සලකන්න බැරිය. මෙයට ප්‍රදානම හේතුව දරුවාගේ දෙමව්පියන්ගේ පටු මානසික තත්වයය්. මීටත්වඩා අන්ත දුගීතත්වයෙන් පෙලෙන අය තමන්ගේ ධර්මය සහ දේව විස්වාසය රැකගනිමින් ඉදිටියට යනවා. ප්‍රශ්නයවී ඇත්තේ බාලවයස් ළමයෙක් හරවාගෙනීමය්. ඔහුගේ පිතුරය දිහා බලද්දී ඔහුගේ වයස අවුරුදු 12 පමනය්. ඉදිරියට ඔහුටම සත්‍ය වෙටහෙය්. හාමුදුරුවන්ට තහනම්දේ විතරක් හුදෙක් දැනගත්තානම් ඇති ඔහු සිවුරෙන් ඈත්වීමට. ස්වාබාධර්මය්ට කිසිසේත්ම නොගෙලෙපෙන කොන්දේසි සහ නීති රීති හාමුදුරුවන්ට පනවා ඇත. මනස සහ ක්‍රියාකලාපය හැප්පෙන කුහක ජීවිතයක්ම තමය් ඔය හාමුදුරු සිල්ලන්ම ගතකරන්නේ. මෙය මානසිකරෝගී තත්වයක්. මෙවෙනි තත්වයෙන් අප සියලුදෙනාට ආරක්ෂාව ලැබේවා.

  1. Ali says:ස්වාබාධර්මය්ට කිසිසේත්ම නොගෙලෙපෙන කොන්දේසි සහ නීති රීති හාමුදුරුවන්ට පනවා ඇත. මනස සහ ක්‍රියාකලාපය හැප්පෙන කුහක ජීවිතයක්ම තමය් ඔය හාමුදුරු සිල්ලන්ම ගතකරන්නේ. මෙය මානසිකරෝගී තත්වයක්. මෙවෙනි තත්වයෙන් අප සියලුදෙනාට ආරක්ෂාව ලැබේවා. – See more at: http://www.anvermanatunga.com/2013/02/26/muslim-daruwek-pavidi-bimata/#comment-18320
   ————————
   හාමුදුරුවන්ට නීති තියෙන්නේ බුද්ධ නීතියට අනුවයි. ඒ උනත් බුද්ධ නීතිය අන්තගාමි එකක් නෙමෙයි. නිර්මාංශ වෙන්නම කියල නීතියක් නැහැ.(නිර්මාංශ වීම පිළිවෙතක් කරගත් හාමුදුරුවරු ඉන්නවා) දවල් දානය ඉර හැරීමට පෙර ගැනීමත් ඉන් පසු පසුදා උදේ වෙන තුරු පානිය දේ හැර ඝන ආහාර නොගැනීමේ ශික්ෂා පදය තියෙන්නේ මනසේ සහ කයේ නිරවුල් බව රැකීමටයි. සමහර හාමුදුරුවරු උදේට පමණක් ගන්නා දානයෙන් දවසම ගත කරනවා. තම සසර ගමන කෙටි කර ගැනීමේ අරමුණින් භාවනා කරමින්ම පමණක් සිටීම බුද්ධ නීතිය නෙමෙයි එහෙම කරන හාමුදුරුවරුත් (ආරණ්‍ය වාසි) සිටියා. අදත් ඉන්නවා. මේ හාමුදුරුවරු ජනතාව සමග ගැවසෙන්නේ නැහැ.

   සමාජයට යහපත ක‍රන අතරම තම සසර ගමන කෙටි කර ගැනීමේ අරමුණින් කටයුතු කරන හාමුදුරුවරුත් (ග්‍රාම වාසි) සිටියා, අදත් ඉන්නවා. මේ දෙවර්ගයේම හාමුදුරුවරු අතර තම ශිලයනොබිඳ ගත් අය එදත් සිටියා අදත් ඉන්නවා. තම ශිලය බිඳ ගත් අයද එදත් සිටියා අදත් ඉන්නවා. තම ශිලය බිඳ ගත් අය මෙන්ම තම ශිලයනොබිඳ ගත් අයද එකේ ප්‍රතිවිපාක තමන් විසින්ම දැරිය යුතුයි.
   පෘතජන මිනිසුන් වන අපට භිෂුන් වහන්සේලාගේ හැසිරීම විවේචනය කිරීමට අපහසුය, ඒ අප අදාළ සියලු කරුණු නොදැන මෝඩ කමින් (මෝහය)තරහෙන් (ද්වේශයෙන්) නොදැනීමෙන් (අවිද්‍යාවෙන් ) මුලාවී සිටින බැවින්ය.

 20. @Polsambola, great…! I never expect from Polsambola such a thing. In fact my paradigm about other religions had a big change after learning about other religions than before. If it is possible to create a PBS (Podhu Bala Sena) and make some demonstration with a demand to change the school curriculum, it would be worthy. It is my long time concern to introduce a subject called life-Science (instead of health science or PT) where students will be taught things beginning from brushing tooth, how to urinate (without fertilizing walls), how to use a public toilet/comet etc etc and how to deal with people of different faith and deal with others with respect. Further it is recommendable that the Education Ministry should appoint some people (religious scholars) who can visit all schools in rotation basis and give some lessons at morning sermon or take some special classes to students with no exception to any educational institution (any religious missionary schools)- those guys can do counseling (sorting out some psychological issue of students) too .

  We have to know how to respect others as well as we have to know how to respect other’s religions. Disrespect means causing harm/pain to others which everyone should know how to avoid.

  බල්ලන් වගේ මිනිසුන් අතර කල්සම ගලවා මුත්‍රා කිරීමයි අනිකුත් ආගමට ගරු නොකෙරීමයි අතර ලොකු වෙනසක් නැහැ.

  නමුත් අපැ අම්මලා (ඔක්කොම) පොඩි ළමයින්ට කියලා දෙන්නෙකම මිනිසසුන් අතර කල්සම ගලවා ඔනෑම තෙනක මුත්‍රා කිරීම වරධක් නෑ කියලයි.

  Is that because our (Sri Lankan) society has no sense of respecting others/other’s religions?

  Finally,
  Is it sure that there is no money exchange or any other external influence in ordaining of Sabras to the Sangha? I guess there is. Making it a news (as opposite to said above) is the good evidence of it.

  නිකං කටවහගෙන ඉන්නේතුව ගෙම්බෝ වගේ කටින්ම මාට්ටු උනා කියලා කියන්න හිතෙනවධ?

 21. අපේ සිංහල බෝවුද්ද කොමෙන්ට් යාළුවන් කොමෙන්ට් දාන එක නවත්වලාද.බොහෝ සෙයින් අඩු වීමක් පෙන්නුම් කරන නිසය් ඇහුවේ,නැත්නම් උක්ත මාර්තුකාවට ඕන තරම් කොමෙන්ට් දාඅන්න ඉඩ තිබුන .

 22. halal epanam halal wu me kolupatiyata api kohomada namaskaara karanne ?? yako den pansal yannath bari wei wage ,,,,,,,,

 23. Above story again prove me real problem facing by Muslim community in Sri Lanka. There are lots of Muslims families living in Sri Lanka below poverty level. Our Muslim umma specially ACJU & other organizations should properly analyze this situation. In Sri Lanka total Muslim population is around 2mn-2.2Mn. Out of this around 20% I believe live in abroad especially in Middle East & other European countries. Another 20% of the muslim community I can categorized as rich ..and another 20% as upper middle class. If we look at this angle out of our total muslim community 60% is finically & economically safer side, But there are another 40% which represent lover middle class & below poverty level. Out of this 40% even 20% we can still say they have something to fulfill their livelihood. Real problem is balance 20% of the population which could be around 400,000 muslims. So our muslim community need to deeply think about this fraction of our community since they really struggling to live & humiliated by other communities because of poverty, poor education level & socio economic conditions.. Even out of this 400000 population children would be around 200,000 so whole Muslim ummas dignity & future is laying on this 200,000 children’s hands.. If this community is misled whole muslim umma in this country will need to face significant issue in future. Still we r not late to see a solution for these muslim brothers & sisters…
  My humble request is to Jmath, Thakya Thowheed people pls do something for poor people who live below poverty level in this country…
  Specially Thablic Jamath people can do lot in this regard I believe… Its happy to see you guys are going 3 days, 40 day, 4 month even one year Jamath…but think for a minute could you guys do something for those people who lives below poverty level ,who has no education.. Even education on basic things in Islam…so dear brother wht the purpose of keep on going Jarmath if we are not addressing this issue. Don’t miss court me on this issue. I have a good respect on Thablic Jamath & also I believe they are the community can address this issue as well. That’s why I urge u guys pls think differently …You guys including me some time before we all just going Jamarth & now its just become a custom.. People who r going Jamarth still going and same gasth root is following….but think the time, money energy & effort which you guys are putting on Jammtah can’t we put on this 200,000 people in our country…who r in a border line in religion & religious belief…
  Why I am saying this even recently I visited a muslim village which having 5 Jumma Masjid, nearly 20 other mosque all thablic Jamath , Takaya, Thwahid peoples are very much active. Sad thing I saw is, even having strong thablic, Thawihid people there are lots of teenagers who are no way linked to Islam. When I saw those youngsters one thing I witnessed they are very poor people & their parents are struggling to find out daily livelihood and these children are no way the control of those parents and those parents also far away from Islam….but still people in this big village I would say that big town Jamths are leaving every Friday… thaw groups active… so reality is we all talk to people who we can reach easily who know the religion already and we totally ignore the people who r far from religion who r uneducated….
  It not easy to look after the 200,000 children/teenagers but at least as a Muslim community nearly there is 200,000 muslim teenagers living in this country far away from Isalm because of poverty & no proper education…
  My request is to Thablic Jamath please look this matter seriously change your tadinial thablic jamth way and come up wth some strategy to look after at least fraction of this community… specially muslims who live in Trinco…Some part of other places in Eastern province…Puthalam..etc
  Beg you pardon for my poor English writing skill …..

 24. danwath e lamayata sanaseemak labei.shariya neetiya neti agamakata athul wenna lbuna eka kochchra pinakda?e lamaya dan ape hamduruwo knk.danwath aththa therum gaththa eka loku dyk.ape paththeth muslim pawul gdk buddagamta baduna.e salli neti kmktwth labayak blaporththuwnwth newei.

  1. අනේ ..,ඔව් …ඔව්… ඇත්ත…ඇත්ත… සපුන් කියන එක ඇත්ත… මොනව වුනත් අපි ඇත්ත පිලිගන්න ඕනේ. ගොඩාක් සැනසීමෙන් හින්දියි… දිගටම ඔය විශ්වාසයේම හිටියෝත් ඉස්සරහට එලොව තරු හිටන් පෙනෙයි.

  2. Shariya neethiya thiyenne minisunvai samjayay araksha karanna. Namuth hamuduruvanta thiyena neethiyen siduvanne paramparava shunya veemath lama apachara vadiveemath anunge ganunta aasha kireemath thamai. Hethuva hamuduruvarunta vivaha venna bahane.

 25. @supun
  ඔච්චර පවුල් ගොඩක් බුදුදහම වැළද ගන්නවානම් ඇයි දෙයියනේ මුස්ලිම් වරුන්ට ඔච්චර ගරහන්නේ .කොන්දේ පන තියනවනම් මෙමෙ අබියෝගය පිළිගන්න .කවුරුත් වරදවා හිතන්න එපා. මම ලංකාවේ බෝඋද්දයිනට සහ බෝඋද්ද නායකයිනට අගියෝග කරනවා , පුලුවන්නම් නීතියක් දාන්න ඕනෑම ආගමක් ඕනෑම තැනක දේශනා කීමට සහ එම ආගමට පැමිණීමට ආරාදනා කිරීමට හැකිබවට. ඔබලා ඔබලාගේ දේශනයන් පවත් වන්න. අපි අපේ දේශනයන් පවත් වන්නම්. ඔබලා මුස්ලිම් අයට බෝද්දදර්ශ්නයට ගන්න කැමති කට්ටිය ගියාවේ. මොකද කියන්නේ, නීතියක් දාලා බලමුද? ඔයාලට මුස්ලිම් අපිව බෝඋද්දයින් කරන්න පුළුවන්. අපිටත් එක්කෙනෙක් දෙන්නෙක් ගන්න පුළුවන් වේවි.වැඩිය එපා අවුරැදු 10 කට නිතිය හදමු.එතකොට පිලි ගන්නම් සත්‍ය කොහෙද කියා. අපි බයනැහැ .මොකද අපිට ඉස්ලාමය ගැන විශ්වාසය තියෙනවා .ඔයාලට?

  1. බුදු දහම ගැන නුවණ තියෙන මුස්ලිම් මිනිසුන්ට නම් විශ්වාසයි කියන එක මේ සිද්ධියෙන්ම පේනවා.

   1. ඔව් දැන් මුස්ලිම් සෙට් එකම වැල නොකැඩි එනවළු බුද්ධාගම වැලද ගන්න. ඥානසාර හාමුදුරුවන්ගේ පංසල ගාවත් පෝලිමේ ඉන්නවළු.

    1. අන්වර් මහතා,

     බුදුන් වහන්සේ දෙසනා කර තිබෙන්නේ මගේ දහම තිබෙන්නේ ප්‍රඥා වන්තයන්ට පමණක් කියල.

     1. wathsala, බුදුන් වහන්සේ එහෙම පවසා තියෙනවම් ඒ කියමන වැරදියි ඒවගේම අසාධාරණයි. මේ පොළොවේ ප්‍රඥා වන්තයන් මෝඩයන් ඇතුළු සකලවිධ අය ඉන්නවා. ඔබ ව්‍යංගාර්ථයෙන් පවසන්න හදන්නේ බුදු දහම හැමෝටම ඔබින දහමක් නෙමෙයි කියන්නද? දහමක් වශයෙන් ඒක අසාධාරණයි. (බව්ද්ධයන් ප්‍රඥා වන්තයන්ද කියන එක පස්සේ කතාකරමු).

 26. Mobileman, isthuthi prathicharayata,

  Jaathiya (Race, Ethnicity) arthadakveema etharam pahasu nethi sapekshitha theeranayak. katha karana bashawa eka sadakayak pamani.

  1. Sinhala thaththa kenekta saha demala ammakenektai ipedena daruwage jaathiya kumakda. (Lamayage 50% demala lay)
  2. Than me lamaya demala kenekwa vivaha karagannawa. owunta ipedena lamaya Sinhalada, demalada. ( lamaya 25% sinhala lay, 75% demala lay)
  3. Sinhala nam thiyana wadipurama demala kathakarana aya Sinhalada, demalada.
  4. Sinhala baudhdha saha Sinhala kridthyani ayada siti.
  5. Sinhala aya sinhala bashawa kathakarana eka nawaththuwama Sinhala jaathiyata kumak weida. Pravanathavaya nam meya wena salakunui.

  Islam agama aya kohe hitiyath Muslim. Muslim jaathiyak nowe.

  Mage pudgalika mataya – Apita jaathi lebelayak denna onema nam ” manushya jaathiya” thamai galepenne. Rata anuwath mama label kirimata akamaththemi.

  Samata Samaya wewa !!

 27. මෙම ප්‍රශ්ණය විවිධ කෝණයන් හි සලකා බැලිය හැක.එයින් එක් කෝණයක් නම් මෙයට කවුරැන් විසින් වග කිව යුත්තේද යන්නයි.පිළිතුර නම් මුස්ලිම් සමාජයයි.එයට හේතුව මෙම පවුල මෙම ලිපියට අනුව අන්ත අසරණ පවුලකි.වර්‍ග අඩි 400 නම් පර්චස් 1.47ක්,හෝ අඩි 450 නම් පර්චස් 1.65ක් නම් වු සුළු බිම් ප්‍රමිණයක ජීවිත් වී ඇත.නමුත් මුළු මුස්ලිම් සමාජයම වගකිව යුතු නැතත් එම ප්‍රදේශයේ ජීවත් වුනු මුස්ලිම් ජනතාව 100% වගකිව යුතුයි.එසේම මෙම පවුල සම්බන්ධයෙන් යම් යම් පාර්ශ්වයන් දැනුවත් කර තිබුනේ නම් ඔවුන්ද මේ ප්‍රශ්ණයට අල්ලාහ් ඉදිරියේ උත්තර බැදිය යුතුයි.
  අපගේ මුස්ලිම් සමාජය ඉස්ලාම් යනු කුමක්ද කියා නිවැරදි වැටහීමක් නොමැතිව නාමික මුස්ලිම්වරැ වීම මෙම ප්‍රශ්ණයට ප්‍රධානතම හේතුවයි.ඉස්ලාමය ගැන අනවබෝධයෙන් “හලාල්” සම්බන්ධයෙන් සමාජ කථිකාවකට මුල පිරීම භයානක තත්වයකි.භයානක තත්වයක් යැයි අදහස් කළේ ශ්‍රී ලංකාව තුල නොවන අතර අල්ලාහ් ඉදිරියේ මේ සියල්ලන්ටම කව්රැ කව්රැත් වගකිව යුතුයි.මෙහි අදහස් දක්වන මම ද මෙතැන් සිට වග කිව යුතුයි.එසේ නම් අපි කුමක්ද කළ යුත්තේ? මුස්ලිම්වරැ වශයෙන් අපි එකම පවුලක් වැනිය.එම පවුලේ යම් කිසි කෙනෙකුට යම් අකරතැබ්බයක් වු විට ඒ සදහා මුළු පවුලම කැප වෙනවා සේ මේ ප්‍රශෟණයේ සැවොම එක් රොක් විය යුතුයි.මාගේ පෞද්ගලික මතය නම් මෙවැනි මුස්ලිම් ළමයෙක් හෝ මුස්ලිම්වරයෙක් පැවිදි ජීවිතයට පා තැබීම පළමු අවස්ථාවයයි.
  එම නිසා මුස්ලම්වරැ සැබෑ මුස්ලිම්වරැ විය යුතුයි.තමුන්ගේ ධනයෙන් කොටසක් දුප්පත්,දිළිදු ජනතාවට බොදා දිය යුතුයි.එයට විසදුම තමයි සිය්ලලෝම ඔවුන් ඔවුන්ගේ වත්කම් පරිශීලනය කර අවුරැද්දක් පාසා “සකාත්” බෙදා දීම.”සකාත්” නියම ආකාරයෙන් ක්‍රමාණූකූලව බෙදා දුන් විට මෙවැනි ඛේදවාචී සිදුවීම් අපි හට ඇසීමට හෝ බැලීමට සිදු නොවනු ඇත.
  එම නිසා අන්වර් මනතුංග සහෝදරයා මොවුන්ගේ විස්තර අපහටද ලබා දීමෙන් අප සමාජයෙන් කළ හැකි උපරිමය සිදු කිරීමට යම් අධිෂ්ඨානයක් කර ගැනීමට රැකුලක් වනු ඇත.

 28. Should any one is really concerned about poverty of Muslims in Sri Lanka just implement/enforce the Zakath system. That is more than enough. Keeping all the solution, talking of something else.

  Implementing Zakath in its right form can not only solve poverty of Muslims but also many problems faced as a minority. Let’s speak little about Zakath Obligation and how to implement it in its right form. Zakath should be distributed amongst eight kinds of people (group) what is that eighth and why Zakath is not given to them?

 29. @ඉස්මත් මහත්මයා, ඔය කියන දේ ම තමා පොල්සම්බෝල සහ මාත් කියන්නේ. ඕකට ඔට්ටු අල්ලන්නත් අවශ්‍ය නැහැ, අබියෝග කරන්නත් අවශ්‍ය නැහැ.

  සමහර වෙලාවට මාත් පොඩ්ඩක් මිරිස් ධාළා කොමන්ට් ලියනවා මයි. හේතුව එහෙමත් නෙත්නම් සමහර අයගේ ධිවට රසක් ධෙනෙන්න නැහැ. වෙඩක් වෙන්නෙත් නැහැ.

 30. මට තිබෙන ප්‍රශ්නය නම්, මේක බෝව්ද්දයන්ගේ පමණක් රට කියනා මෝඩ අන්තවාදීන්ට අනුව,දැන් මේ රට ඒ සසුන්ගතවූ ළමයාට ද අයත් ද? මුස්ලිම් ව සිටි කල අයත් ව නො තිබුනේද? නැවත බුදු දහම ඇත හැර වෙන ආගමකට හෝ නැවත ඉස්ලාමයට පැමිණුනොත්, මේ ඔහුගේ රට නොවේද? හැකි නම් දීපල්ලකෝ උත්තර.

  1. යාළුවා .
   පළමුව පුර වැසියා යනු කවුද කියල හොයල බලන්න. (රටේ හිමිකරු) දෙවනුව රට වැසියා (රටේ පදිංචි කරු) යනු කවුද කියල හොයල බලන්න. මේ දෙකම සමාන තේරුම් දෙන පද නොවේ. ඊට පස්සෙත් මේ අදහස ඔබේ සිතට ආවොත් පමණක් මේ අදහස ලියන්න.

   1. රටක හිමිකරුවා සහ පුරවැසියා යනුවෙන් දෙගොල්ලක් නැහැ. පුරවැසියන් යනු හිමිකරුවන්ය. ඔවුන්ට ඒ රටේ නීතියෙන් පුරවැසියෙකුට හිමි සියළුම වරප්‍රසාද හිමිය.

    1. අන්වර් මහතා ඔබ ටිකක් පොත් කියවන බව මා දන්නවා. නමුත් මේ විෂය ගැන ඔබේ දැනුම මදි බවයි පෙනෙන්නේ .පුර වැසියා සහ රට වැසියා අතර වෙනස විස්තර කිරීමට අදාළව බටහිර මෙන්ම නැගෙනහිර දර්ශන ගැනද ලියවුනු පොත් පත් තියෙනවා.

     1. මේ ගැන කථා කරන්න මම දන්න දේ හොදටම ඇති. ඔබ ඔය අන්තවාදී සිතුවිලි ඉවතලා මැදහත්ව සිතන්න පුරුදු වෙන්න.

 31. මේවා නිකම් වැඩකට නැති පුවත් සහෝදරයා. මේ ප්‍රවෘත්ති පල කරන උනුත් මෝඩයෝ ඒවා පස්සේ පන්නන උනුත් මෝඩයෝ. කවුරු මොන ආගම වැළඳ ගත්තත් අපට කමක් නැහැ. බුදු දහම කියන්නේ වැළඳගන්න ආගමකුත් නෙමෙයි. එක දර්ශනයක්. බෞද්ධ හෝ වේවා ඉස්ලාම් හෝ වේවා කතෝලික හෝ වේවා ඔවුන් උතුම් මනුෂ්‍යයින් ලෙස මානුෂිකත්වයට සේවයක් කරන්නේ නම් අපට සතුටු විය හැකි යි. අපගේ පරමාර්ථය විය යුත්තේ එය යි! 🙂

 32. මේ මාතෘකාව තේරුම් ගත යුත්තේ…

  -1- කබලෙන් ලිපට වැටේ හෝ
  -2- මීමා මඩට ඇදේ

  සාමාන්‍ය අයට -1-, දුස්ශීල හා මුසාවාද මදාවීන්ට (සහ එවුන්ගේ එහෙයියන්ට) -2-

 33. තමන්ට කැමති ආගමක් ඇදහීමට කිසිම බාදාවක් තිබිය යුතු නැත . මුස්ලිම් ජාතිකයෙක් බෞද්ධ වීම සේම බෞද්ද අයෙත් මුස්ලිම් වීමද ප්‍රශයක් නොවිය යුතුයි. එය තමාගේ ස්ව කැමැත්තයි.එය මුදල් හා අනෙකුත් වාසි සදහා කලත් එය කරන්නේ ඔහුගේ කැමැත්ත මතයි.මම බෞද්ද උවද අනික් ආගම වලටද එකසේ ගරු කරනවා.මට පන්සල සේම පල්ලියත් එකයි.මේ ආගම දෙකම
  අවිහිංසා වාදී ආගම්. අන්වර් මම මේදවස්වල කුරානය කියවනවා ,කියවන්නේ ඉගෙන ගන්න නැතුව එහි වැරදි සෙවීමට හෝ වෙන දෙයකට නොවේ.කියා වීමෙන් පසු මගේ ඉස්ලාම් ගම ගැන තිබු ප්‍රශ්න ගොඩක් නිරාකරණ කරන්න පුළුවන් උනා . උදාහරණක් විදිහට මම දැක තිබෙනවා සමහර කියනවා ඉස්ලාම් ආගමේ කියනවා කියා ලෝකය පැතලි කියා . නමුත් කුරානයේ එසේ කියා නැහැ .මගේ එක ප්‍රශ්නයක් තියෙනවා ඉස්ලාම් අගම තුල කුරනයට අනුව අන් ආගමිකයන්ට අති තැන කුමක් ද ?මොකද මම අස තිබෙනවා ඔඋන් (අල්ලා පිළිබද විස්වාසය නොමැති ය) කෆ්ෆිර් ලෙස හදුන්වනවා කියා, පොඩ්ඩක් ඉස්ලාම් සහෝදරයෙහ් පැහැදිලි කර දෙන්න , ඉස්තුති . මට හිතුනේ මෙහිදී අල්ලා යනු දෙවියන් (creator) නිසා දෙවියන් ගැන විස්වාසය නැති කෙනා කෆ්ෆිර් ලෙස හදුන්වනවා කියා. මෙහිදී ඔහු ගේ ආගම වැදගත් නැහැ (තම ආගම ගැන විශ්වාසය නැති/ හෝ කිසිම ආගමක් ගැන විස්වාසය නැති කෙනා ){unbeliever} , මම හරිද ?

  1. කාෆීර් යනු ප්‍රතික්ෂේප කරන්නායි. මා දන්නා පරිදි අද ලංකාවේ සිටින අන්‍ය ආගමිකයන් ඉස්ලාමය ප්‍රතික්ෂේප කිරීම තබා ඉස්ලාමය ගැන දන්නේවත් නැත.

  2. අන්වර් සහොදරයගේ මතයට මාද එකන්ගයි. සහාදාවේ ( නැමදීමට සුදුස්සා අල්ලා හැර වෙන නොමැත, මුහම්මද් නබි තුමානන් අල්ලාහ්ගේ දේව දූතයාය. ) පනිවුඩය හරියාකාරව නොලැබූ සියල්ලෝම මගේ දැනීමට අනූව අහින්සකයෝය, ඔවුන් ප්‍රතික්ශේප කරන්නන් ගොඩට නොවැටෙන්නොය. නමුත් ඔබ වැනි අයෙක් වැටෙන්නෙ ප්‍රතික්ශේප කලවුන්ගේ ගොඩටය, හේතුව ඔබ තුල ඇති ඉස්ලාමික දැනුම තීරනයක් ගැනීමට ප්‍රමානවත්‍ය. මේම පනිවිඩය උපරිමයෙන් බෙදාහැරීම මුස්ලිම් අපගේ ප්‍රදාන යුතුකමය. හැකියාව තිබිය දීත් උදාසීනව පැහර හරූ මේම අති උතුම් කාර්‍යය සන්දහා මරනයෙන් පසු එන ප්‍රශ්න අසන දිනයේදී පිලිතුරු දීමට බැන්දී ඇත්තෙමු. එහිදී බොරු කීමට බැරිය.

   1. oba kotharam modada? andabahakthikada? pothaka thibuu pamanin owani (winishchaya dina) oweni wikaara wishwaasa karana…

    1. සහෝදරයා…ඔයා කියන පරිදි මම පොතක් කියූ පමනින් විශ්වාස කරන මෝඩයෙක්ම වේවා. මාව මොඩයෙක් ලෙස දකින ඔබ බුද්දිමත්ව අදහන ආගම හෝ විශ්වාසය මෙතන පැහැදිලි කලානම් අපට කතා කරල යම් විසන්දුමකට එන්න පුලුවන්.

     1. e sandaha mata itha loku kaalayak uwamanaa wewi….mokada danatamath oba ge oluwe oba randawa gena sitina, kudaa kala sita obage tharkaanukuula swabaawaya yatapath kala awidyaathmaka godak dewal ayin karanna wenawa, oba danna wa neda his kalayakata pamanay wathura purawanna puluwan…palamuwa kalaya pirisidu kara ganna…

     2. @ Manoj, සහෝදරයා… ඔබගෙ මල්ලේ පොල්නේ, ප්‍රශ්නයෙන් පිට පැන වැල්වටාරම් දොඩවනවනේ. මගේ ප්‍රශ්නය වූයේ පොතක තිබුනු පමනින්ම විශ්වාස කල මාව මෝඩයා ලෙස දකින ඔබ බුද්දිමත්ව විද්‍යාමානවූත් අදහන ආගම හෝ විශ්වාසය එලිකරන්න. අපි සන්වාදයට එලෙම්බෙමු. එතකොට අපිට පිරුනු කලගෙඩි, හිස්වුනු කලගෙඩි නැත්නම් ලබුකැටේ මොනවද කියලා විසන්දුමකට එන්න පුලුවන්.

 34. ප්‍රශ්නය ඇතිවෙන්නේ මුස්ලිම් කියන නාම පදයට විරුද්ධ පද කුමක් දැයි කියන විටයි? ඒක ලේසියෙන් විසඳ ගන්න ක්‍රමයක් කියනවා. Dr Abdullah කියන විදියට:මුස්ලිම්-මුස්ලිම් වෙන්ඩ් ඉන්න අය, ෂහීඩ්-කාෆීර් කියලා තේරුම් කරගත්තොත් හරි.

  සහීධ් කියන්නේ ඉස්ලාම් වෙනුවෙන් ජීවිත පූජා කරපුකෙනෙකු ටයි. ඒ වගේම ඉස්ලාම් දහමට එරහිව නිතරම වෙඩ කරන්නෙකුනෙකුට ද කාපීර් කියලා තේරුම් වෙන්නේ.

  1. anvar la wage aguru kata athara athi manikak…..manika kothana thibath, kapuwath nathath eya manika may….oba ma obage sahodaraya lesa piliganiyda maage ha mage sanskruthiye prwardanaya ha radaapawathma piliganiyda maada oba ge sahodarayaaya….

 35. ඉස්ලාමිය ආගම වැළඳීමට හෝ එය සදාකාලීනව පිළිපැදීමට සල්ලි ගෙවල් අවශ්‍යනම් ඒ වගේ අය එම ආගමේ ඉන්නවට වඩා යනඑක බොහොම හොඳය් ඉටියත් එමදාම තවත් මොනවහරිදේකට තව මොනාහරි ආගමට මාරුවෙවී ගිය ආගමේ හරි හරියට ඉන්න කියන්න ඒ පවුලම ගිය කියලා ඉස්ලාම් ආගමට කිසිම අඩුවක් වෙන්නේ නැහැ

  M.Riyas

 36. “ඒ බෞද්ධ යතිවරයන් අතර මේ වන විට ඉතාමත් ධනවත් තත්වයක සිටින කොලොන්නාවේ සිරිසුමංගල හිමියන්ගේ පුර්ණ අනුශාසකත්වය යටතේ ඒ හිමියන්ගේ සංඝ පරපුර තුලයි”
  Budu dahame abbyantharaya nodath oba wani aya karana mewani prakasha wahama illa as kara gatha uthui. Bauddhayan wisin laba dena danayan gana katha kirimata obalata kisidu aithiyak natha.
  Aththenma ohu wasanawantha daruwek. Prarthanawangen itukaragannata yan obalage mithyawan athahara prayogikawa jiwithaye yatharthaya dakinnata ohuta hakiwevi.

 37. Budhu hamudhuruwo kawawath balen mahana kale ne… Shasanayata enna awashsha ayawa shasanayata gaththa…. Mona unath shasanayata athulath wena aya e gena pahadeemen athulath weema thamai watinne…

 38. අන්වර් මා ඔබගෙන් ප්‍රශ්නයක් ඇසුවා හලාල් ප්‍රශ්නය හම්බන්තොට වරාය එක්ක සම්බන්දයක් තියනවද කියා
  ඔබගෙන් පිළිතුරක් ලැබුනේ නැ.

 39. මගේ කිසිම අන්තවාදයන් නැත! කවුද මෙතන හරක් මස් කන්නේ ඒ අය ඊට වඩා හොදයි තමාගේ අම්මව මරන් කෑවනම් සිංහළ ,මුස්ලිම් ,දෙමල කියලා මට වෙනසක් නැ අපි සියලුදෙනා ශ්‍රී ලාංකිකයන්

 40. ඕනෑම පුද්ගලයෙකුට තමන් කැමති ආගමක් අදහන්න ව්‍යවස්ථාවෙන්ම අය්තිය ලබාදීල තියෙන නිසා මේක ගැන විශේෂ සැලකීමක් දක්වන්න උවමනාවක් නෑ.

  අපි සැලකිලිමත් විය යුත්තේ තලංගම නාභිත හාමුදුරුවන්ට ලැබෙන ආගමික නිදහස, ගරුත්වය සහ ආරක්ෂාව එලෙසින්ම ආගම මාරු කරපු තවත් ශ්‍රී ලාංකිකයෙකු වන අන්වර් මනතුංගටත් ලැබෙනවද කියලා. ඒවා වෙනුවට මරණ තර්ජන ලැබෙනවානම් අන්තවාදය ක්‍රියාත්මක වෙන්නේ කොය් පැත්තෙන්ද කියන එක පෙන්වීමට මේ සිදුවීම හොඳ උදාහරණයක්.

 41. මොහොමඞ් සෆ්රාෂ් ආබ්දීන්, ශ‍්‍රී ලූම්බිණි විවේක සේනාසනයේ , තලංගම නාගිත පොඩි හාමුදුවන් බවට පත් උන පසු , ඒ ගැන මෙසේ වදාළ සේක .

  ‘‘පොඩි කාලෙ ඉඳන් ම මම බුදු දහමට හරි ආසයි. බුදු හාමුදුරුවන්ගේ බුද්ධ චරිතය, ජාතක කතා, සූත‍්‍ර දේශනා මම ගොඩක් කියෙව්වා. බුදු දහමෙ සාරවත් දෙයක් තියෙනවා කියලා මට වැටහෙන්න ගත්තේ ඉන් පසුව යි. ඉස්ලාම් දහමට වඩා බුදු දහම හොඳයි කියලා මට දැනෙන්න ගත්තා. ඒකෙ නීති වැඩියි.

  ආගම කියවන්න ඕන කියලා නීතියක් තියෙනවා. ඒත් බුදු දහමෙ එහෙම නෑ. නීතියක් දාන්න කවුරුත් නැති නිසා මම ගොඩාක් ආසාවෙන් ගෞරවයෙන් බුදුන් වඳිනවා, භාවනා කරනවා, පන්සලේ තියෙන නිහඬ බව පල්ලියේ තිබුණේ නෑ. හැමෝමත් එක්ක ආගම කියවන එකට මම ආස නෑ. සමහැ දවස්වලට සිකුරාදා පල්ලි යන්න වෙනවට මම එදාට ගෙදරින් යනවා. කොහේට හරි ගිහින් ඉඳලා පස්සෙන්දාට ගෙදර එනවා. පන්සලේ ඉන්නකොට දුකක් දැනෙන්නෙත් නෑ. තමන්ගේ නිදහස තියෙනව නම් නිවන් මඟට යන්න ඒ හොඳට ම ඇති. දුකක් ආවත් බුදු හාමුදුරුවන්ගේ බුද්ධ ප‍්‍රතිමාව දිහා බලන් ඉන්නකොට පුදුම තරම් සැනසීමක් දැනෙනවා’’

  අපේ ගෙදර ඉන්නේ අක්කලා දෙන්නයි, අයියලා දෙන්නයි, මල්ලිලා දෙන්නයි, අම්මයි තාත්තයි. ඉස්ලාම් ආගමේ. අවුරුදු කාලෙට ආගම කියලා සතුන්ගේ බෙල්ල කපලා බිම දාලා තද කරගෙන දඟලන්න දෙන්නෙ නැතුව මරනවා. මම ඒකට ගොඩක් අකැමැතියි. අවුරුදු කාලෙට අපේ ගෙදරත් අයියා ඒ විදියට සත්තු මරනවා. මට ඒක බලන් ඉන්න බෑ. මම ඒ කාලෙට ගෙදරින් ගිහිල්ලා කොහේ හරි ඉන්නවා. ගිහි ජීවිතේ ඉන්නකොට මම ඒ හැමදෙයක් ම දැක්කා. ලොකු හාමුදුරුවෝ මම පන්සලට ආපු දවස්වල සත්තු මරන සී. ඞී. තැටියක් දාලා පෙන්නුවා. ලොකු හාමුදුරුවො මට තේරුම් කළා සත්තු මැරුවම තියෙන පව. ඒ සී. ඞී. තැටියෙ පැටවු හම්බ වෙන්න ඉන්න අහිංසක සත්තු පවා මරනවා.’’

  ‘‘ඒක බලන් ඉන්නකොට ගොඩක් දුකයි. ඒවා කරන අයට ඒ සතා විඳින දුක දැනෙන්නේ නැතිව ඇති. ඉස්ලාම් දහමෙ අය සත්තුන්ට දෙන දස වධ දැක්ක ම බුදු දහම ඊට වඩා ගොඩක් වෙනස්. සත්තුන්ට කරුණාවෙන් ඉන්න මමත් ආසයි.’’

  ‘‘මට තුන් සූත‍්‍රය සජ්ජායනා කරන්න පුළුවන්. මම ගොඩක් ආසයි බුදු හාමුදුරුවො ඉන්දියාවෙ වැඩ වාසය කළ තැන් ඇස් දෙකෙන් ම දැක ගන්න.’’

  උන්වහන්සේ ගේ මේ අදහස් අනුව නැතිබැරිකම නිසා පැවිදි උන බවක් නොපෙනේ.

  1. ආගම කියවන්න කියලා එකක් ඉස්ලාමයේ නැහැ. තිබෙන්නේ කුරානය කටපාඩම් කරන්නයි. ඒ කියන්නේ මේ ලමයා ඉගෙන ගන්න කම්මැලි කෙනෙක්. ඒක අපිට ඉදිරියේදී හොදට දැකගන්න පුළුවන්. අනෙක මේ ලමයා පුංචි කාලේ ඉදන් බෞද්ධ ආගම අදහපු අය. ඉස්ලාමයට ඇවිත් තිබෙන්නේ මීට වසර තුනකට පමණ පෙරයි. නයි නලගන වගේ මේ ලමයත් නයි අරිනවා. ගොසිප් වෙබ් අඩවි ඒවා පලකරනවා.

   මේ ළමයා නැති බැරිද? ඇති හැකිද කියා දැනගන්න නම් ඔවුන් ඉස්සර සිටිය ගෙදර සොයා යන්න.

  2. @රුවින්ද කැප්පෙටිපොල ,

   ඉස්ලාම් ධර්මය කියන්නේ මොනවද කියලා දන්නැති පවුලක ළමයෙක් සසුන් ගතවුණු එක අගයන්න කොච්චර ලස්සන කතා ගොතනවද ?

   අවුරුදු තිස්ගානක් තිස්සේ බික්ෂුන්වහන්සේ කෙනෙක් වෙලා හිටපු කෙනෙක් සත්‍ය අවබෝද කරගෙන ඉස්ලාම් ධර්මය වැළඳ ගත්තනම් එවැන්නෙක්ට මඩ ගහන්න කොතරම් අවලස්සන කතා ගොතනවද ?

   මෙහෙමත් දිව දෙකක මිනිස්සු .

 42. @holmana
  මෙය මා විසින් ගොතන ලද කතාවක් නොවේ . මේ හිමි නම පැවසු දේවල් . එකේ ඇත්ත නැත්ත ශ්‍රී ලුම්බිණි විවේක සේනාසනය ට ගොස් ඒ හිමියන්ගෙන් අසා දැනගත හැකිය . බොහෝ විට කෙනෙක් ආගමක් අදහන්නේ තමන්ගේ දෙමව්පියන් ඒ අගම අදහන නිසා . කුඩා කල සිටම ඒ ආගම ඇදහු නිසා . එත් පසුව අවබෝදයෙන්ම ආගමක් තොර ගන්නවා නම් එක වැරදි දෙයක් කියන්න බෑ . අවුරුදු තිස් ගානක් ඇදහු ආගමක් උනත් තමන් කැමති නම් එක වෙනස් ගන්න පුළුවන්. වඩා උසස් වන්නේ කුමන ආගමද කියා වාද කිරීමේ තේරුමක් නෑ . හැමෝම හිතන්නේ තමන් අදහන ආගම උසස් කියල.

  1. @රුවින්ද කැප්පෙටිපොල

   ඕනෑම කෙනෙකුට ඕනෑම දෙයක් කියන්න පුළුවන් .එත් ඇත්ත තත්වය ඊට වඩා සැහෙන වෙනස් .ඒ නිසා ඇත්ත නැත්ත හරියට තහවුරු කරගෙන කතාකරන්න සහෝදරයා .ඔව් හැම ආගමක්ම ඒක අදහන්නන්ට උසස් තමය් .හැම සාන්තුවරයෙක්ම මිනිසා

   යහමග යවන්න තමය් දේශනා කරේ.එත් සහෝදරයා අද අපේ රටේ ඉන්න සමහර උදවියට දිරවන්නේ නැත්තේ අනෙත් ආගම්වල අය තමන්ගේ

   ආගම ධහම අනුව ජිවත් වන එකනේ .

 43. @holmana
  කෙනෙක් තමන්ගේ ආගම අනුව ජීවත් වීම නිසාම ඔහුට හිරිහැර කරනවා නම් එය මට අනුමත කල නොහැකි දෙයක් .අගමනුකුලව ජීවත්වීම සමාජයේ ප්‍රසංසාවට හේතු විය යුතුය් . මුස්ලිම්වරුන් සිකුරාදාට පල්ලි යාමත් කිතුනුවන් ඉරිදට පල්ලි යාමත් බෞද්ධ සමාජයේ පවා ඇගයීමට ලක් වෙනවා.ගොඩක් වෙලාවට ප්‍රශ්න ඇතිවන්නේ තමන්ගේ ආගම ඇදහීම අනුන්ට කරදරයක් උන විටය්

  1. @රුවින්ද කැප්පෙටිපොල

   කිසිම ආගමික නායකයෙක් අනුමත කරලා නැ අනුන්ට කරදරයක් වන විදියට තම ආගම අදහනඑක .ඒ වගේම කිසිම ආගමික නායකයෙක් දේශනා කරලත් නෑ ඊරිසියාව ,ක්‍රෝධය ,වෛරය හා අන්‍ය ආගම් ව්‍යාප්තිකරණයට ඇති බිය වැනි හේතුන් නිසා අනිත් ආගම් කරදරයක් ලෙස දකින්නට .

 44. අනාගතයේදී එම ස්වාමීන් වහන්සේ ලෝකයට පවසාවි බුදු දහමේ ඇති සත්‍ය බව. ජාතිවාදී ආගම්වාදීන් එම භික්ෂුව යහතින් තියයිද කියන එක තමයි ප්‍රස්නේ. ගෞරවනීය භික්ෂුන් වහන්සේලාගෙන් මම ඉල්ලා සිටින්නේ සැමට සත්‍යයේ මාවත හෙළි කර දෙන ලෙසයි.තාවකාලික පැවිද්ද හෝ ලබා දී සියලු දෙනා නිවැරදි මාවතට යොමු කරන ලෙසයි. සියලු දෙනාට තෙරුවන් සරණයි.

  1. @wasantha

   මටත් ඇති ප්‍රශ්නය මේකය් .සත්‍ය බුද්දදර්මය තියෙන්නේ කොහේද ?අඩුම ගානේ බුදුහාමුදුරුවෝ ඉපදුණේ කොහේද කියලවත් බෞදයෝ දන්නේ නෑ .කාණ්ඩයක් ඉන්දියාවේ කියනවා .තවත් කාණ්ඩයක් ශ්‍රී ලංකාවේ කියනවා .එහෙන් පුරාවිද්යත්ඥයෝ කියනවා ලංකාවට ඇවිල්ලම නෑ කියලා .එහෙම එකේ පොත්වල තියෙන ඒවා කොහොම විශ්වාස කරන්නද ?අනෙක ඒ අස්සේ නිකායන් ගොඩක් තියෙනවා .මොකක්ද ඇත්ත බුද්ද ධර්මය ?????

  1. වෙලාවක් නැහැ. අනෙක මම ඕකට අදහසක් පලකලොත් ඒක ආගමකට අපහාසයක් කළා කියලා මට මඩ ගහයි.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *