දිවියෙන් සමුගත් වර්ගවාදයට එරෙහි බොක්සිං ප්රහාරකයා මොහොමඩ් අලී!

වර්ගවාදයට එරෙහි බොක්සිං ප්රහාරකයා මොහොමඩ් අලී

1942දී ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ කෙන්ටකී ප්‍රාන්තයේ ලුවීස් වීල්හි උපත ලද ඔහුට මව්පියන්ගෙන් ලද නාමය වුයේ කැසීයස් ක්ලේ නම් විය. විශ්වය මවා පාලනය කරන සර්වබළධාරි අල්ලාහ්ගේ සැලසුම පරිඳි ඔහු උපත ලැබුවේ ඇමරිකානු කළු ජාතික දෙමාපියන්ට දාවය. මෙසේ කළු ජාතිකයෙකුව ඉපදීම අල්ලාහ් දෙවිඳූන්ගේ කැමැත්ත වන්නේ කෙසේදැයි දැන් ඔබගේ සිතේ පැනයක් නැඟෙන්නට ඇත. දරිද්‍රතාවයෙන් පෙලෙන කළුජාතික සමාජයේ හඩ ලොව මුළුල්ලේ පැතිර වීමට පසුකාලීන මොහු සමත් වීම සැබවින්ම අල්ලාහ්ගේ සැලසුමක් නොවීද?

කුඩා කාලයේ සිටම බොක්සිං ක්‍රීඩාව වෘත්තීය සදහා පුහුණුව අරම්භ කල මොහු යම් දිනෙක ලෝක හෙවිවේට් ශූරයා වීම සඳහා සිහින මැවීය. ඔහු පලමුවෙන් රෝමයේ පැවැත් වුණු ඔලිම්පික් ක්‍රීඩා තරඟාවලීයේදී එම ඉසව්වෙන් රන්පදක්කමක් දිනා ගැනීමට සමත් විය. වර්ෂ 1964දී එවකට ලෝක ශූරතාවය දිනා සිටි සනී ලිස්ටන් ට දරුණු පහරක් එල්ල කරම්න් පලමු වටයේම බිම හෙළු ඔහුගේ එම පහර එවකට මුළු මහත් වැඩවසම් සමාජ ක්‍රමයටම එල්ලකළ මරු පහරක් මෙන් විය.

ඉන් නොනැවතුණු ඔහු ඇමරිකානු සමාජතලය දෙදරුම්කවන තවත් විශ්මිත පහරක් එල්ල කරන ලදි. එනම් ඔහු ප්‍රසිද්ධියේම ඉස්ලාම් ධර්මය වැළඳගෙන මොහොමඩ් අලී යන නාමයෙන් නැවත අභීෂේක වීමයි. මෙය පිඩීතව සිටි ඇමරිකානු කළුජාතිකයන් ඉස්ලාමයට හැරිමේ ප්‍රවනතාවයට ප්‍රබල සවීයක්  විය. අද මේවන විට කළු ජාතිකයන් මිලියන ගනණක් ඉස්ලාම් දහම වෙත පැමිණ ඇත. දැඩි ආත්ම ශක්තියකින් යුක්තවු මොහොමඩ් අලීගේ ජිවීතය නොයෙකුත් දූක්කම් කටොළු තුලින් ගහණ එකක් විය. මුල් කාලයේ දී යම් යම් හේතුන් ඉදිරිපත් කළ ලෝක බොක්සිං සංවිධානය (World Boxing Association) මොහොමඩ් අලී ලෝක ශූරයා වශයෙන් පිළිගැනිම ප්‍රතික්ෂේප කලේය. නමුත් 1967දී  අර්නී ටේරල් පරාජය කිරීම නිසා ඔහු ලෝක ශූරයා ලෙස පිළි ගැනිමට අකමැත්තෙන් වුවද ඔවුන්ට සිදූ විය. 1965දී ඔහුට ෆේලායිට් පැටර්සන්ව පරාජය කිරිම නිසා ප්‍රශ්ණ රාශියකට මුහුණ දීමට සිදූ විය.

වර්ෂ 1967 දී වියට්නාම යුධ පෙරමුණට යැවීම සඳහා මොහමඩ් අලීව ඇමරිකා එක්සත් ජනපද හමුදාවට බලෙන් අනුයුක්ත කරනු ලැබීය. එසේ තමාට කිසි වරදක් කළ නොමැති වියට්නාම ජාතිකයින්ට එරෙහිව සටනට යාමට අපහසු යැයි කියා සිටි ඔහු රජයේ තීරණයට විරුද්ධව අභියාචනයක් ඉදිරිපත් කළේය. මෙහිදී දැඩි ක්‍රියා පිළිවෙතක් අනුගමනය කළ බළධාරීහූ ඔහුගේ බොක්සිං බලපත්‍රය අත්හිටුවා ඔහු දිනා සිටි බොක්සිං කිරුළද අහිමි කරනු ලැබීය.

එමෙන්ම ඔහුගේ ගමන් බලපත්‍රයද රාජ සන්තක කොට පස් අවුරුදූ සිර දඩුවමක්ද නියම කළෝය. වර්ෂ 1971 ජූනි මස 28 දින ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ තීන්දූවක් මත මොහමඩ් අලී සියළු චෝදනා වලින් නිදහස් කරනු ලැබීය. එතැන් පටන් සිය නැතිවී ගිය අයිතිවාසිකම් උදෙසා සටන් කරන්නට ඔහුට හැකි විය. මේ වන විට ඔහු ලෝක ජනතාවගේ ඉමහත් ගෞරවයට පාත්‍රවූ පුද්ගලයෙකු බවට පත්වී තිබුණි. පොදූ ජනතාව පමණක් නොව රාජ්‍ය නායකයන් පවා ඔහුගේ ඇසුර ප්‍රිය කරන්නට විය. ආගිය හැම තැනකම ජනතාව ඔහු වටා එක්රොක් විය. තමාගෙන් ගිලිහී ගිය ලෝක ශූර තාවය නැවත දිනා ගැනීම සඳහා 1971 ජෝ ෆ්‍රේසියර් හා තරඟ වැදූනු ඔහු ඉන් පරාජයට පත් විය.

නමුත් ඔහුගේ අප්‍රතිහත ධෛර්යය සහ අල්ලාහ්ගේ කරුණාව නිසා වර්ෂ 1974 දී ජොජ් ෆ්‍රෝර්මන්  බිම හෙලමින් ලෝක හෙවිවේට් කිරුළ තම සන්තකයට ලබා ගත්තේය. වර්ෂ 1978 දී 36 වියැති මොහමඩ් අලි ලියෝන්ස් ස්පින්ක්ස් සමඟ පැවති තරඟයෙන් පරාජය වීමත් සමඟ බොක්සිං ජීවිතයට ගෞරවාන්විතව ආයුබෝවන් කියු ඔහු මෙසේ පැවසීය.

“මාගේ මේ අවසාන තරඟයෙන් මා පරාජයට පත් වූයේ මාගේ ප්‍රතිවාදියා මට වඩා දක්ෂ නිසාය.”

සාමාන්‍ය ක්‍රීඩකයකු ගෙන් පිටනොවන අග්‍රගන්‍ය වදනක් පිටවූයේ සැබවින්ම ඉස්ලාමයෙන් ලැබුණු හික්මීම නිසා නොවේද? පසු කාලයේදි පාකින්සන් රෝගයට ගොදූරු වූ ඔහු තරම් ජනප්‍රියත්වයට පත්වූ වෙනත් ක්‍රීඩකයකු නොමැති තරම්ය.

වර්ෂ 1996 දී ඇමරිකාවේ ඇට්ලන්ටා නුවරදි පවත්වන්නට යෙදූනු ඔලිම්පික් තරඟා වලිය ආරම්භයේදි එහි පහන දැල්වීම සඳහා මොහමඩ් අලීව තෝරා ගනු ලැබුවේ ඔහුට ගරු කිරීමක් වශයෙනි. ඊට අමතරව මෑතකදී එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ මහ ලේකම් කොෆි අන්නන් එම සංවිධානයේ Ambassodor For Good Will යන ගෞරවනීය තනතුරටද ඔහු පත් කරන ලදි. ඔහුගේ බොක්සිං කිරුළ අහිමිවී දශක දෙකක් ගත වූවද ඔහුගේ කීර්තිය තවම ලොවපුරා රැව් දෙන්නේ මොහමඩ් අලී යන මුස්ලිම් නාමයෙන් බැවින් එය අපට ආඩම්බරයක් නොවන්නේද?

American boxer, Three times World Heavyweight Champion, embraced Islam in 1965.

“I have had many nice moments in my life. But the feelings I had while standing on Mount Arafat (just outside Makka, Saudi Arabia) on the day of the Hajj (the Muslim pilgrimage), was the most unique. I felt exalted by the indescribable spiritual atmosphere there as over one and a half million pilgrims invoked God to forgive them for their sins and bestow on them His choicest blessings.

It was an exhilarating experience to see people belonging to different colours, races and nationalities, kings, heads of state and ordinary men from very poor countries all clad in two simple white sheets praying to God without any sense of either pride or inferiority.

It was a practical manifestation of the concept of equality in Islam.”

One of the first public figures in America to be identified with Islam was boxer Muhammad Ali, to whom more media attention has been given than to any other athlete. He has appeared on the cover of Sports Illustrated more than thirty times, and his name and face are known to people all over the world.

Ali was born Cassius Marcellus Clay in 1942 in Louisville, Kentucky, of a Baptist mother and Methodist father. He started boxing at a young age so as to be able to buy his parents a car; by the time he was in his twenties, many considered him the greatest fighter of all time. After winning the Rome Olympics in 1960, he became the darling of the American public-handsome, charming, and greatly successful. In 1963 he recorded an album in which he extolled his own merits (“I am the greatest”) in a stunt that brought him even greater publicity but also earned him some ridicule.

Eighteen days before he defeated Sonny Liston to become heavyweight champion of the world, Clay joined the “Black Muslims,” influenced by Malcolm X. After his conversion he seems visibly to have changed, bragging less about his accomplishments and stressing the importance of Islam as a spiritual force in his life. Adopting the Muslim name Muhammad Ali, he has always insisted, was one of the most important occurrences in his life. He did it, however, at a time when the Nation of Islam was unpopular in the United States. The boxing commission was furious, and from a hero Ali quickly became the object of suspicion, Meanwhile, when the rift in the Nation occurred between Elijah Muhammad and Malcolm, Ali to the deep disappointment and hurt of his friend Malcolm, sided with Elijah, whom he believed to be God’s messenger. In 1967, in opposition to the Vietnam War, Ali refused to be inducted into the armed

forces on the grounds that he was a minister in the religion of Islam. The New York State Athletic Commission suspended his boxing license and withdrew his recognition as champion.

Muhammad Ali’s later career has been extremely checkered, and it is generally recognized that he fought well beyond the time that his physical condition allowed. He was finally diagnosed with Parkinson’s Disease. Meanwhile, he also did a great deal of public speaking about his life and about Islam, while the government continued surveillance on him as a member of the Nation of Islam. Never a strong advocate of the Nation’s racist doctrines, he did preach racial pride and became a hero of Black Americans.

Today, Ali continues to practice Islam, lending his name to the distribution of Islamic education materials. He has been a significant contributor to the financing of Islamic institutions such as Masjid al-Faatir, the first mosque built from the ground up in the city of Chicago. The truly great men of history, he has said, want not to be great themselves but to help others and be close to God.