පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

ඊයේ දිනයේදී පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුසිසුවියන්ට පහර දීමක් සිදුවී තිබෙනවා. මෙම පහරදීම සිදුවී තිබෙන්නේ මෙම මුස්ලිම් සිසුන් පල්ලියට ගොස් සහ හින්දු සිසුන් කෝවිලකට ගොස් නැවත පැමිණෙද්දීය. මෙම පහරදීම සිදුකර ඇත්තේ ඔව්න්ගේ අධ්‍යන පීඨයේම ඉහල පංතියක සිංහල සිසුන් බවටයි ඔවුන් පවසන්නේ.

හින්දු සිසුසිසුවියන් උඩපේරාදෙනිය ප්‍රදේශයේ කෝවිලෙන් නික්ම එලියට පැමිණෙද්දී මුස්ලිම් සිසුන් හමුවී ඔවුනොවුන් විහිළුතහළු කරමින් මගදිගේ පැමිණ තිබෙනවා. එවිට ඔවුන්ව වටකළ ඉහල පංතියක සිංහල සිසුන් ඔවුන්ට පොලු සහ හෙල්මට් වලින් පහර දෙන්නට පටන්ගෙන තිබෙනවා. මෙහිදී පහරකෑ සිසුවියන් කෑගසද්දී ඔවුන්ව බේරාගැනීමට කිසිවෙකු ඉදිරිපත්ව නැහැ.

මෙහිදී හින්දු හෝ මුස්ලිම් සිසුන් එකදු පහරක්වත් සිංහල සිසුන්ට ගසා නැති අතර ඔවුන් සම්පුර්ණයෙන්ම සිංහල සිසුන්ගේ ප්‍රහාරයට ලක්වී නිහඩව කටයුතු කර තිබෙනවා. ඔවුන් පවසන්නේ ඔවුන්ද පහරදීමට ඉදිරිපත් වුවා නම් ඔවුන්ව මරාදමන අන්දමේ දරුණු තත්වයකට සිංහල සිසුන් පත්ව තිබු බව දුටු බවයි.

මෙම සිදුවීමට තවම හේතුව සොයාගෙන නැහැ. මෙම පහර කෑමට ලක්වු සිසුසිසුවියන් පවසන්නේ යාපනයේ විශ්ව විද්‍යාලය තුල සිංහල සිසුන් හට ප්‍රහාරයක් එල්ල වු සිද්ධියට ප්‍රතිප්‍රහාරයක් ලෙස මෙය සිදුකරන්නට ඇති බවයි. කෙසේ නමුත් මෙම සිද්ධියෙන් 15 දෙනෙකුට තුවාල සිදුවී ඇති අතර එක් මුස්ලිම් සිසුවෙක් සහ හින්දු සිසුසිසුවියන් 4 දෙනෙකු රෝහල්ගතව ප්‍රතිකාර ලබන බවට වාර්තා වුණා.

 

පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

 

 

 

 

13 Comments to “පේරාදෙනිය සරසවියේ හින්දු සහ මුස්ලිම් සිසුන්ට පහරදීමක්!

 1. here are two areas where people acquire education or knowledge. They call it book knowledge vs. street knowledge. Generally street knowledge means experience & lessons learned outside of a classroom while book knowledge is education based on teaching and reading; generally in a structured setting. BUT, did you now you should have a healthy blend of both and that you NEED both together to really live a fulfilling life! This combination is the key to intelligence. Intelligence is what will get you through life, not education. Intelligence is the application of wisdom gained through education. We need education but that is not enough. Just because we have added knowledge to our brain doesn’t mean it will benefit us. It would be similar to buying healthy foods and stocking your refrigerator with them but not eating them- what a waste. It is equally wasteful when people take their education and fail to apply it-it yields ZERO benefit.

  So today, think about your combined education, make sure its a healthy mix of “street” knowledge but also book knowledge. And by all means do not stop learning just because you have reached a certain point in your career or have added a certain number of letters before or after your name. Even doctors need to continually educate themselves to remain in good standing in the medical community. How much more so do we need to continually educate ourselves to survive in this ever changing world? We MUST. SO the goal for today is for me to remind you to KEEP on learning and APPLYING what you learn so you get the full benefit and not confuse education with intelligence Educated Mean is self respected. It mean not to learn only sit in a big chair. You should no how to respect the small one ,without recess,religion or the color
  and the voice or the action of educated person will be different than the uneducated.

  Please do not spoil your courage and the respect without thinking and by taking a quick solutions for your problems

  Have a great day and a better tomorrow!

 2. This is just another fight between two student clans. Student clans are a common thing in this university and you racists don’t try to promote bullshit propaganda using this case!!

 3. Ei yako ubalata apau yuddayak avasiyada.Ainsaka sisunta ei gaanne.Ekama rate idagena gaganne.Jathi beda nethuva jeevath benna balapalla.

  1. This case has nothing to do with racism. This is just a fight between two student clans. Why are you trying to highlight a racial problem within this case!?

   1. Oh really Sandhupama? it is a racist problem you fool existing from 1915, Singhala Buddhist , Tamils & Muslims must change their mindset until then Srilanka will never prosper.

 4. Sandhu is right. We should not be like politicians. Let us make peace between communities. Please dont expand the problem. What is important is bring justice to the victims and enlighten wrong doers about the way to Nirvanaya.

 5. meya nowiya yuthu deyak,,yapane siddiyath mekath pahath manasak tiyana modayge wedak.

 6. 1The Real (The Real is Trauma) – 2. The Reality worlds created in minds only. – Lacan the psychologist. ‘Racism or racial feelings are the Real. However hard to repress the Reality surfaces. So understand the REAL as one must face without hiding it under carpets. Marxism and a lot of other ……..isms are trying to hide them under carpets. Instead of hiding under carpets ACCEPT IT THE WAY IT IS and then think of constructive solutions after that . Buddhism 1. Agreed Truth (Sammuthi sathya) 2.Paramarthaha sathya (Absolute Truth) Suffering is in seein in agreed truth

 7. Correction: However hard to repress the Real surfaces …………………. in my previous comment.

Comments are closed.