නෝර්වේ වෙළෙඳ සංගමය ඊශ්‍රායල භාන්ඩ වර්ජනය කරයි!

යුරෝපා සංගමයේ සාමාජික රටක් වන නොර්වේ රාජ්‍යයේ ප්‍රධාන වෙළෙඳ සංගමය ඊශ්‍රායෙල භාන්ඩ වර්ජනය කිරීමට තීරණය ගෙන ඇතැයි වාර්තා වෙනවා. ඒ, ඊශ්‍රායලය දිගින් දිගටම පලස්තීනුවන්ට එරෙහිව සිදුකරන කෙණෙහෙළිකම්වලට විරෝධය දක්වමින් බවයි ඔවුන් පවසන්නේ

මේ සම්බන්ධව පෙරමුණ ගෙන කටයුතු කරන නොර්වේ ඒකාබද්ධ වෙළෙඳ සංගමය ඊශ්‍රායල භාන්ඩ වර්ජනය කළේ ඡන්ද විමසුමකින් පසුවය. එහිදී ඡන්ද 197 ක් වර්ජනයට එකඟ වූ අතර ඊට විරෝධය දක්වා සිටියේ 117 ක් පමණක් යැයි ද වාර්තා වේ.

පලස්තීනුවන්ගේ මූලික අයිතීන් වෙනුවෙන් නෝර්වේ වෙළෙඳ සංගමය ගත් මෙම තීරණය බොහෝ දෙනාගේ පැසැසුමට හේතුවක් වී ඇතැයි ද වාර්තා වේ. කෙසේ නමුත් නෝර්වේ ඔස්ලෝ නුවර සිටින ඊශ්‍රායල තානාපතිවරයා මේ ගැන සිය අප්‍රසාදය පළ කර තිබේ.

ප්‍රෙස් ටීවී ඇසුරින්

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *